Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Fortsat mangel på arbejdskraft

De fleste medlemmer af TEKNIQ har stadig travlt og nok at gøre – også selv om man måske skal se lidt længere efter opgaver, end tilfældet var i det foregående år. Så trods finanskrise og generel økonomisk afmatning, så er installationsbranchen fortsat kendetegnet ved fortsat høj beskæftigelse og aktivitet.

Sådan lød hovedkonklusionen fra TEKNIQ’s formand Søren Skræddergaard, da han torsdag over middag åbnede TEKNIQ’s lokalkredsformandsmøde på Bornholm.

- Jeg tror 2008 også bliver et rigtig godt år for mange installationsvirksomheder. Også selv om man nærmest kan blive deprimeret af at læse aviser i disse dage. For det er ikke det mest optimistiske billede, der bliver tegnet. Men jeg mener ikke, at det er virkeligheden for os alle. Jo, finanskrisen har skabt usikkerhed og vil påvirke væksten, og det er nok uundgåeligt at 2009 bliver præget af en vis stagnation. Til gengæld tror jeg ikke, vi kommer til at opleve en decideret krise i installationsbranchen. I de senere år har vi nemlig gjort vores branche mere konjunktur uafhængig, fordi vi løser mange andre opgaver end de, der er tæt forbundet til det meget konjunkturfølsomme nybyggeri, sagde Søren Skræddergaard.

Begyndende afmatning
Han noterede sig, at den begyndende økonomiske afmatning har betydet, at det i dag er lidt lettere at skaffe arbejdskraft.

- Men mangel på kvalificeret arbejdskraft er ikke et fænomen, der bare lige forsvinder. Flere af os vil aldrig komme til at opleve en situation, hvor det bliver let at rekruttere kvalificerede medarbejdere. For hvert år siver 20000 voksne danskere ud af arbejdsstyrken, slog Søren Skræddergaard fast.

Han erklærede sig enig med Statsministerens åbningstale i, at mangel på arbejdskraft er problem nummer 1.

- Men den erkendelse bør også afspejle sig i den politiske debat. Politikerne lider dog fortsat af den vildfarelse, at manglen på arbejdskraft kan bruges ved at investere i og rekruttere medarbejdere til den offentlige sektor. Problemet er bare, at politikerne viger tilbage for at løse de virkelige problemer. Et flertal vil for eksempel frede efterlønnen, selv om det mest nærliggende ville være at stramme den. Et forslag som Arbejdsmarkedskommissionen netop har afleveret til regeringen. Men det er åbenbart politisk ubekvemt, sagde Søren Skræddergaard.

I den nuværende mangelsituation opfordrede Søren Skræddergaard medlemmerne ti l at fokusere på rekruttering og fastholdelse.

- Vi skal holde på og videreuddanne vore medarbejdere. Og så skal vi gøre vore uddannelser så gode, at de kan tiltrække endnu flere unge mennesker. Vi kan lige så godt se i øjnene, at vi selv skal avle elektrikere og vvs’ere. Til gengæld må vi også se i øjnene, at der efterfølgende vil være rift om dem, og denne interesse vil også komme fra ikke-installationsvirksomheder, sagde Søren Skræddergaard.

Derudover pegede han på energieffektiviseringsområdet, som et fremtidigt fokus for TEKNIQ.

- Som interesseorganisation, skal vi naturligvis gøre så meget som muligt, for at bidrage til, at installatørerne får en passende bid af det marked for energieffektivisering, som forhåbentlig vil blomstre i de kommende år, sagde Søren Skrædderggard.
Sidst opdateret 23.10.2008