Knap så negative forventninger i vvs-branchen
Byggeriets forventninger til omsætningen i de kommende tre måneder ligger fortsat på et lavt niveau. Mindst negative er forventningerne dog hos landets vvs-installatører, viser konjunkturbarometer for bygge- og anlægsbranchen januar 2010 udarbejdet af Danmarks Statistik.
Ifølge konjunkturbarometeret forventer 25 procent af vvs-virksomhederne faldende omsætning i de kommende tre måneder. Seks procent af virksomhederne forventer stigende omsætning. Dermed er der 19 procent flere virksomheder, som forventer faldende frem for stigende omsætning i de kommende måneder. Det giver for fjerde måned i træk vvs-installatørerne en placering som den branche indenfor bygge og anlæg, som har mindst negative forventninger.
Værre er forventningerne i elbranchen, hvor 33 procent flere virksomheder forventer faldende frem for stigende omsætning. 40 procent forventer faldende omsætning, mens syv procent forventer stigende omsætning.
Værst ser det dog ud for murerne, hvor hele 55 procent flere virksomheder har negative frem for positive forventninger til omsætningen de kommende måneder. Dermed har murerne overtaget ’førstepladsen’ fra maler- og glarmestervirksomhederne, der i december 2009 så mørkest på fremtiden.
Sidst opdateret 28.01.2010