Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Ændrede garantivilkår for bankkunder

Indlån i banken er fra 1. oktober dækket op til 750.000 kroner, hvis banken går i betalingsstandsning eller konkurs. Statsgarantien for beløb over 750.000 forsvinder. Dette kan i nogle tilfælde have stor betydning for virksomhederne.

Fra 1. oktober 2010 og frem vil der derfor ikke være ubegrænset garanti for kontante indlån i pengeinstitutter. Under den økonomiske krise dækkede staten alle indskud i pengeinstitutterne som lå ud over det af garantifonden dækkede. I fremtiden vil de økonomiske risici ved ordningen alene dækkes af pengeinstitutterne. Dette skyldes Bankpakke 3, som der tidligere i år blev indgået aftale om.

I forhold til indskydergarantien fra før Bankpakke 1 og den økonomiske krise, vil indskydergarantien fremover være større, nemlig ca. 750.000 kr. mod tidligere 350.000 kr.

Ændring af reglerne betyder ikke noget for kunder som er underlagt det statslige oprydningsselskab Finansiel Stabilitet, f.eks. tidligere kunder i Roskilde Bank eller EBH bank.

Det præcise beløb for indskydergarantien er afhængigt af valutakurser, idet fælles europæiske regler definerer beløbet til 100.000 euro. Det svarer i dag til cirka 750.000 kroner.

Indskydere, såvel private som virksomheder, der har nettoindskud på op til et beløb svarende til ca. 750.000 kr. (f.eks. indlån på 1.500.000 kr. og udlån på 750.000 kr.), er fuldt ud dækket af Indskydergarantifonden.


Virksomheder

Virksomheders indskud over ca. 750.000 kr. er ikke dækket, og der sker en procentvis nedregulering af indlån over dette beløb. Kort sagt: positive indeståender over ca. 750.000 kr. risikerer at være tabt.

Virksomheder vil altså ikke være dækket fuldt ud af indskydergarantien, hvis deres pengeinstitut ikke kan leve op til de opstillede krav og må overtages af Finansiel Stabilitet.

For virksomheder betyder det også, at de skal være opmærksomme på at være dækket ind i tilfælde af stor periodevis likviditet – f.eks. i forbindelse med indbetaling af moms, skat og indbetaling til feriekontoen. Virksomheder kan f.eks. tegne en separat forsikring, sprede deres indlån over flere forskellige pengeinstitutter, eller vurdere risikoen for deres eget pengeinstitut.


Private

For private dækker indskydergarantien for hele indlånet - også over de 750.000 kroner - på en række forskellige former for konti.

» Se listen over hvilke konti, hvor indskydergarantien dækker ud over de 750.000 kroner

Betydning for samfundet

Økonomi- og Erhvervsministeriet forventer, at de ændrede regler vil medføre at nogle virksomheder i højere grad vil tage bestik af deres pengeinstitutters risiko. Desuden forventes det, at både virksomheder og private indskydere overvejer alternativer til placering af midler, f.eks. gennem obligationskøb eller ved sikkerhed for indskud i pengeinstitutter, ligesom det kan forventes, at pengeinstitutterne vil stille større krav til deres kunder.

Ordningen vil blive evalueret i efteråret 2012.

» Se også Hjemmeside for Garantifonden for indskydere og investorer www.gii.dk

Mere information:
Kontakt advokat i TEKNIQ Christian Bisgaard, cbi@tekniq.dk

Sidst opdateret 26.07.2010