Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Smidig certificeringsordning

TEKNIQ Kvalitet tilbyder kombineret løsning for kvalitetssikring og ISO 9001-certificering.

Af Klaus A. Jensen

Flere og flere projekter i byggesektoren bliver udbudt med krav om, at de udførende entreprenører er ISO 9001-certificerede, og det har nu fået TEKNIQ til at skabe et rammesystem, som betyder, at medlemmerne enkelt og billigt kan opnå denne certificering.
 
Brancheløsningen, der har selskabet TEKNIQ Kvalitet ApS. som certificeringspartner, indebærer, at ISO 9001-certificeringen kan udføres samtidig med den kvalitetssikring, der skal opfyldes for henholdsvis el- og vvs-området.
 
TEKNIQ Kvalitet har for sin del valgt firmaet Intertek Danmark som samarbejdspartner, når det gælder ISO 9001-certificeringen.
Prisen for denne certificering, som er gældende i tre år, er for en typisk mindre virksomhed ca. 29.000 kroner, og dertil kommer omkostninger til den grundlæggende SKS- eller KS-certificering, oplyser direktør Karsten Helt Knudsen, TEKNIQ Kvalitet.
 
Medlemmerne af elinstallatørernes sikringsgruppe er nogle af de første, som har taget det nye tilbud til sig, og det betyder, at ISO 9001-certificerede installatører fremover vil figurere på Forsikring & Pensions plusliste over særligt troværdige samarbejdspartnere, når det gælder installation af automatisk adgangskontrol og indbrudsalarm samt tv-overvågning.

Det er i øvrigt ikke alle, der har et frivilligt valg, når det handler om ISO 9001-certificering. Således skal alle kølefirmaer i fremtiden have denne certificering i orden for at måtte arbejde i markedet.
Sidst opdateret 01.03.2011