Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Generalforsamling med fusion på dagsordenen

Lørdag den 14. maj vil Hotel Nyborg Strand danne rammen om årets generalforsamling. Dagsordenen vil blandt andet være præget af bestyrelsens forslag om at fusionere TEKNIQ, Dansk VVS og ELFO med TEKNIQ som den fortsættende forening. Men traditionen tro vil generalforsamlingsweekenden også have mange andre punkter på programmet.

Af Amalie Mathiassen

Midt i maj er det tid til at drage til Hotel Nyborg Strand med spidse ører, velsmurte stemmebånd, kridtede dansesko og ledsageren under armen. For fra den 13. til den 15. maj løber årets generalforsamlingsweekend af stablen, og som sædvanlig byder dagene på mange spændende indslag. Vigtigst er selvfølgelig selve generalforsamlingen og de to årsmøder i Dansk VVS og ELFO, som foregår om lørdagen fra 10.30 til 16. Her vil det blandt andet være bestyrelsens forslag om en fusion mellem Dansk VVS, ELFO og TEKNIQ med TEKNIQ som fortsættende forening, som vil præge dagsordenen og kræve, at deltagerne griber fat i stemmesedlerne.Fusionen

Men årsmøderne og selve generalforsamlingen vil ikke være den eneste årsag til at sætte kryds i kalenderen og drage til Nyborg midt i maj. Som sædvanlig er weekenden fyldt med spændende indslag og gode muligheder for at møde gamle og nye venner og kollegaer. Her følger fem ekstra grunde til, at TEKNIQs medlemmer og deres ledsagere bør lade maj-weekenden stå i TEKNIQs tegn:

1) Installatørerne på Danmarks Jernbanemuseum

Fredag aften er der gode muligheder for at møde nye og gamle kollegaer og venner ved sammenkomsten og middagen på Danmarks Jernbanemuseum i Odense. Museet dækker et areal på 10.000 m², der er spækket med vogne og lokomotiver, busser, færgemodeller, modelbaner og minitog. Selve museumshallen er på 5.000 m² og blev oprindeligt bygget i 1955 som værksted for lokomotiver. I dag byder den blandt andet på Danmarks ældste bevarede lokomotiv fra 1868 og en imponerende salonvogn, som blev benyttet af den russiske kejserinde Dagmar på hendes besøg hos familien i Danmark.

2) Rasmus Tantholt rapporterer

Om lørdagen inden selve generalforsamlingen skydes i gang, vil journalist Rasmus Tantholt fra TV2 fortælle om sine oplevelser som krigskorrespondent i Afghanistan og andre af verdens brændpunkter.

3) Ledsagere i Larsens gamle hus

Mens generalforsamlingen løber af stablen, går ledsagerturen til Kerteminde og Johannes Larsen museet. Museet er indrettet i det, der tidligere var kunstnerparret Alhed og Johannes Larsen hjem på Møllebakken i Kerteminde. Med huset på Møllebakken skabte de i 1901-02 både en malerisk ramme om familiens liv, og et gæstfrit kunstnerisk mødested – med hele 16 gæstesenge - for malere, forfattere og billedhuggere. Dette fristed for kunst og kultur satte sit præg på udviklingen af kulturlivet i Danmark igennem årtier. I 1984 overgik villaen fra Larsen-familien til Kerteminde Museum, som åbnede Johannes Larsen Museet. I dag rummer museet blandt andet en lang række oliemalerier, akvareller og tegninger fra Johannes Larsens egen hånd. Og derudover er væggene fyldt med billeder, der primært er udført af kunstnere, som er i familie med Johannes Larsen eller på anden vis har tilknytning til ham eller egnen.

4) Frokost i maleriske omgivelser

For ledsagerne bliver det ikke kun Johannes Larsens hus på Møllebakken, der giver dem en malerisk oplevelse. Frokosten skal nemlig indtages på Munkebo Kro, som er kræs for både øjet og ganen. Den gamle kro er smukt beliggende med udsigt over vandet ved Kertinge Nor - fem kilometer fra Kerteminde.

5) …Og så er der fest!

Når generalforsamlingen er afsluttet og ledsagerne er vendt hjem fra Kerteminde-turen, er der traditionen tro stor festmiddag, underholdning og dans. Først er det entertaineren og pianisten Sigurd Barrett, der underholder forsamlingen, og efter middagen spiller bandet 5 Alive op til dans. 5 Alive kan ikke blot få deltagerne på dansegulvet, men kan også give dem en tur ned af Memory Lane med deres repertoire, der strækker sig fra de nyeste hits og tilbage til den rå rock fra 50’erne og 60’erne.

Sidst opdateret 07.04.2011