I går kunne flere medier berette, at mere end 50.000 husstande har forsøgt at sikre sig mod vand i kælderen ved at installere en såkaldt kontraventil, hvor en gummibold bliver presset op i afløbet, når kloakvandet stiger.
Denne kontraventil er ulovlig at installere, da den hverken er VA- eller CE-godkendt. I stedet skal man have installeret en rigtig højvandslukker, hvis man som boligejer vil være sikret mod vand i kælderen.
- En af forklaringerne på, at så mange boligejere har valgt at installere ventilen i stedet for en rigtig højvandslukker er nok, at man kan få ventilen for omkring 500 kroner, mens en rigtig højvandslukker koster fra omkring 5.000 kroner. Men løsningen er ulovlig. Som privat boligejer skal man helt afholde sig fra selv at rode med installationer i forbindelse med afløbet og i stedet benytte autoriserede installatører og kloakmestre, da der er tale om autoriseret arbejde. Samtidig kan han vejlede om, hvad der er den helt rigtige løsning i situationen. Ellers risikerer man som boligejer, at det går grueligt galt, siger Christian Jarby, chef for teknisk afdeling i TEKNIQ Installatørernes Organisation.
Se også indslaget fra 18.30-nyhederne tirsdag, hvor Christian Jarby medvirker,
her. Indslaget kommer ca. 24 minutter inde i udsendelsen.