Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Ingen blyfare i Danmark

Ifølge svensk undersøgelse afgiver hver tredje vandhane for meget bly. Vi kan ikke se tilsvarende problemer med de vandhaner, som vi har godkendt, udtaler ETA Danmark.

4. april kunne Politiken.dk fortælle, at hver tredje vandhane i Sverige afgiver for meget bly. Konklusionen kommer fra en svensk undersøgelse, og selv om de ikke kender de nærmere omstændigheder, udtaler ETA Danmark, at der ikke er problemer i Danmark. Installatørerne kan derfor fortsat uden problemer sælge VA-godkendte vandhaner til de danske forbrugere.

– Vi har ikke haft mulighed for at kigge i prøvningsrapporterne fra Sverige, så vi ved reelt ikke, hvad årsagen til den højere blyafgivelse i de testede vandhaner har været. Af artiklerne på Politiken.dk fremgår det, at der er tale om nogle lokale forhold omkring vandets kvalitet, der har påvirket undersøgelsesresultaterne. Så der er ingen grund til at blive urolig, hverken som installatør eller forbruger i Danmark, understreger projektleder i ETA Danmark Peter Fritzel.

Der er nemlig omfattende kontrol med vandhanerne på det danske marked. Således er der både krav om, at en vandhane til drikkevand er VA-godkendt og er underlagt løbende stikprøvekontrol.


Vandhanerne bliver kontrolleret

– Til forskel fra Sverige har vi løbende stikprøvekontroller af armaturerne herhjemme. Dermed har vi mulighed for at opdage det, hvis der pludselig skulle opstå et problem med en vandhane, selv om den er blevet VA-godkendt, forklarer Peter Fritzel og fortsætter:
– Stikprøvekontrollen blev indført i 2008 af Erhvervs- og Byggestyrelsen og har ført til enkelte inddragelser af VA-godkendelser. Samtidig har den uden tvivl en præventiv effekt, fordi en producent nok vil tænke sig om en ekstra gang, inden de sender et tvivlsomt produkt på markedet.
   
   Vandhane
  Der er omfattende kontrol med vandhanerne på det danske marked. Således er der både krav om, at en vandhane til drikkevand er VA-godkendt og er underlagt løbende stikprøvekontrol.



Blyafgivelsen i den enkelte vandhane bliver testet i forbindelse med en VA-godkendelse, og der er stramme regler for, hvor meget bly den må afgive. Testen bliver udført på et laboratorium, i Danmark af Teknologisk Institut.

– Testen er en såkaldt henstandstest, hvor vandet ligger stille i armaturet et døgn ad gangen. Det gentages ti gange. Først niende og tiende gang analyseres vandet for at se, hvor meget bly vandhanen har afgivet. Den må højest afgive 20 mikrogram bly, siger Peter Fritzel.

Se dig for

Ifølge konsulent i teknisk afdeling i TEKNIQ Nils Lygaard kan man derfor som installatør berolige eventuelt nervøse kunder med, at hvis de køber en VA-godkendt vandhane i Danmark, så behøver de ikke frygte for meget bly i drikkevandet.

– Der er strenge regler for kvaliteten af armaturer i Danmark – meget strengere end andre europæiske lande. Og VA-godkendte vandhaner er det eneste, der må installeres. Installatører bør derfor ikke lade sig skræmme af undersøgelsen fra Sverige, men blot råde deres kunder til at sørge for at anskaffe sig VA-godkendte armaturer. Blandt andet kan man gøre brug af hjemmesiden www.godkendtevandhaner.dk, hvor der er en liste over VA-godkendte vandhaner. Her kan man vise kunden, at den vandhane de gerne vil have – eller har investeret i – er godkendt, siger Nils Lygaard.


Nye regler

Fra og med 15. juni 2011 vil der desuden være krav om, at også armaturer i byggemarkederne skal være godkendt. Det har ikke tidligere været tilfældet. Men i en ændring af den gældende bekendtgørelse om markedsføring, salg og kontrol af byggevarer fra 2008 præciseres det nu, at alle byggevarer, der kræver en VA-godkendelse, skal forsynes med en VA-mærkning inden markedsføring og salg i Danmark. Mærkningen kan være anbragt på selve byggevaren, på en etiket, der er fastgjort på byggevaren, på emballagen eller et dokument, der ligger i emballagen.

I løbet af 2010 har Erhvervs- og Byggestyrelsen samtidig ført skærpet kontrol med byggemarkederne gennem en række kampagner, hvor tagplader, betonkonstruktioner og senest vinduer og døre er blevet kontrolleret i forhold til, om de lever op til gældende krav. Først til efteråret, når kravet om VA-godkendelse af armaturer i byggemarkeder er trådt i kraft, vil man ifølge styrelsen gennemføre en kampagne på netop det område for at kontrollere, om de nye krav bliver overholdt.

Som man også kunne læse i artiklen ”Øget kontrol med byggevarer” i Dansk VVS fra maj 2010, har Erhvervs- og Byggestyrelsen skærpet kontrollen med byggevarer. Det sker dels for at sikre, at både professionelle og forbrugere kan stole på, at varerne lever op til de sikkerheds- og sundhedsmæssige krav, der stilles i Danmark såvel som i udlandet. Dels for at virksomheder der gør en indsats for at overholde reglerne oplever, at der er konsekvenser for de konkurrenter, der ikke overholder reglerne.


FAKTA: Ny vejledning om VA-godkendelse af vandfiltre

Vejledningen om VA-godkendelse af vandfiltre er blevet revideret. Ændringerne trådte i kraft 1. april og præciserer, hvornår man skal benytte godkendte VA-godkendte filtre. Vandfiltre, der tilsluttes drikkevandsforsyningen eller indgår i en byggevare, der tilsluttes drikkevandsforsyningen, skal have en VA-godkendelse. Det gælder også apparater, hvorfra der udelukkende tappes opvarmet drikkevand, såsom kaffeautomater og espressomaskiner. Her skal alle komponenter fra drikkevandsforsyningen, herunder tilslutningsslanger, afspærringsventiler og eventuelle vandfiltre uden for apparatet og helt frem til apparatet altid have en VA-godkendelse, når apparatet er tilsluttet drikkevandsforsyningen. Selve apparatet og herunder filtre inde i apparatet vil nemlig være omfattet af reglerne om sundhedsmæssige krav til materialer og genstande i kontakt med fødevarer.

Det betyder dog samtidig, at der ikke er krav om VA-godkendte vandfiltre, når der er tale om apparater, som ikke er direkte tilsluttet drikkevandsforsyningen, men hvor vandet alene påfyldes manuelt som for eksempel en kaffemaskine eller vand, der anvendes til teknisk brug såsom brandslukning og produktionsmaskiner – og dermed ikke til drikkevand eller fremstilling af fødevarer.


Anmeld ulovlige byggevarer

På Erhvervs- og Byggestyrelsens hjemmeside www.byggevareinfo.dk kan man anmelde byggevarer, hvis man har mistanke om, at de er ulovlige. Desuden kan man se afgørelser fra tidligere sager om ulovlige byggevarer samt stille spørgsmål til styrelsen.


Af Anne Korntved Petersen
Sidst opdateret 04.05.2011