Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Schuko-stikkontakter er nu tilladt i Danmark

Siden 15. november har sidejordsstikkontakter – bedre kendt som Schuko-kontakter – været tilladt i Danmark.

Det fremgår af et nyt afsnit i stærkstrømsbekendtgørelsens kapitel 6C. Tilladelsen til sidejordsstikkontakterne er givet på samme vilkår, som da pindjordsstikkontakten blev tilladt for nogle år tilbage.

Bekendtgørelsen indeholder desuden en tilføjelse til stærkstrømsbekendtgørelsens afsnit 6, 133.1, hvorefter stikpropper og stikkontakter til husholdningsbrug skal opfylde kravene i standarden DS 60884-2-D1:2011. Det betyder blandt andet, at stikkontakter med sidejord i IP X0 udførelse skal være forsynet med lukkere (pillesikring). Det er ikke et generelt krav i andre lande, hvilket betyder, at man altså ikke ukritisk kan opsætte enhver form for sidejords-stikkontakter.

Sidst opdateret 23.11.2011