Log ind for medlemmer

Som medlem af TEKNIQ får du adgang til den nyeste information fra TEKNIQ, blanketter, information om nye love samt meget mere.

Ønsker du at blive medlem af TEKNIQ, så kontakt os på mail TEKNIQ@TEKNIQ.DK

Håndværkerfradrag kan udnyttes via forskudsopgørelsen for 2011

Hvis en kunde har fået udført en installationsopgave, der kan gives servicefradrag (håndværkerfradrag eller Boligjobfradrag alle tre betegnelser dækker over det samme) for, så kan kunden allerede nu udnytte fradraget.

Det sker via forskudsopgørelsen for 2011.

Kunden skal logge sig på Skats hjemmeside www.skat.dk og gå ind under ”TastSelv Borger”. Efter at have logget sig på finder kunden i venstre kolonne ”Ændre forskudsopgørelsen”, som der klikkes på. Øverst til højre vil et felt, der hedder ”Vis øvrige rubrikker”, komme til syne, og dette skal der klikkes på. Herefter kommer en række nye rubrikker til syne, og beløbet (husk det er kun arbejdslønnen til de godkendte ydelser) skrives ind i felt nr. 456.
Taster kunden beløbet ind her, bliver fradraget udnyttet allerede i 2011 i stedet for med årsopgørelsen for 2011, som bliver færdigbehandlet primo 2012.

Kunden skal dog under alle omstændigheder senere på året indberette beløbet til Skat via et særligt indberetningsmodul. Det bliver muligt på www.skat.dk ultimo 2011, primo 2012.

Sidst opdateret 24.10.2011