Horsens-virksomheden El-Team Vest og Totalsikring er opkøbt af den britiske koncern Mitie Group. Virksomheden med 80 ansatte bliver nordisk hovedkvarter for koncernen, der beskæftiger 80.000 medarbejdere globalt. Grundlægger Søren Jochimsen kalder opkøbet et naturligt næste skridt efter 19 års vækst.
El-Team Vest, der blev grundlagt i 2007 som enkeltmandsvirksomhed af Søren Jochimsen, er vokset til en specialiseret installations- og systemleverandør med hovedkontor i Horsens og afdeling i Kolding. Virksomheden arbejder med komplette el-entrepriser, brand- og sikringsløsninger samt intelligente bygningssystemer som KNX og CTS for både offentlige og private kunder.
Med opkøbet styrker Mitie Group sin position inden for tekniske installationer og intelligente bygningsløsninger og tager samtidig et strategisk skridt ind på det nordiske marked. El-Team Vest og Totalsikring bliver platformen for Mities videre ekspansion i Norden.
- Jeg glæder mig over overdragelsen til en stærk og yderst kompetent køber som Mitie Group, der kan styrke vores position i markedet og udvikle os endnu hurtigere. Det har været 19 spændende år med sund vækst hele vejen igennem, og det her er det naturlige næste skridt for virksomhedens udvikling, siger Søren Jochimsen.
Han understreger, at der har været flere henvendelser om opkøb gennem årene, men at Mitie var det rigtige match.
- Det her er ikke en passiv ejer. Det er en koncern, der kommer med retning, opgaver og muligheder. Det giver os en langt stærkere platform for fremtiden, siger Søren Jochimsen.
For kunderne betyder ejerskiftet ifølge virksomheden ingen ændringer i det daglige samarbejde. Alle kontrakter fortsætter uændret med samme kontaktpersoner og serviceniveau. Samtidig får kunderne adgang til en større organisation med flere kompetencer og kapacitet.
Mitie Group er en af Storbritanniens førende virksomheder inden for facility management og tekniske services og beskæftiger omkring 80.000 medarbejdere på tværs af den offentlige og private sektor.