28-årige Frederik Halkjær er elektriker og nu også kandidat til byrådet i Vejle. Og der er fuld opbakning fra Kemp & Lauritzen, der glæder sig over, at deres svend vil repræsentere unge faglærte i byrådet.
Frederik Halkjær har svært ved at sige nej, når han får muligheden for at være aktiv i diverse foreninger. Han er både arbejdsmiljørepræsentant og mentor for lærlinge på sin arbejdsplads, Kemp & Lauritzen, ligesom han sidder i bestyrelsen i en række ungdomsorganisationer.
Alligevel sagde han i første omgang nej, da han blev spurgt, om han ville stille op til byrådet i Vejle for Socialdemokratiet.
- Jeg synes ikke, at jeg vidste nok om lokalpolitik til at kunne sige ja. Men partiet var ihærdige og tre måneder senere spurgte de igen. Så jeg lavede en grundig research og endte med at sige ja, fortæller Frederik Halkjær.
Som ung, faglært kandidat under 30 år er Frederik Halkjær en eksotisk fugl i lokalpolitik. Der er er kun én anden faglært kandidat på stemmesedlen i Vejle Kommune ved dette års lokalvalg, og Frederik Halkjær er én ud af to byrådskandidater i kommunen under 30 år.
Derfor blev hans chef, overmontør Ulrik Jensen, da også glad, da Frederik Halkjær fortalte ham, at han stillede op.
- Jeg synes, at det er en rigtig god idé. Der er ikke så mange unge mennesker, der stiller op i kommunalpolitik, og vi har brug for, at der kommer nogle unge mennesker og præger den politiske dagsorden i byrådet, siger Ulrik Jensen.
Frederik Halkjær (th) har taget ferie for at bruge al sin tid op til valgdagen den 18. november på at føre valgkamp i Vejles gader.
Frederik Halkjær har været udlært elektriker i seks år og arbejder som spjældelektriker. Hver dag kører han rundt til kunder i hele Vejle Kommune og løser mindre el-opgaver. Han bor i Vejle midtby og oplever hver dag, at det er besværligt at parkere, fordi flere og flere parkeringspladser er blevet fjernet.
- Som kørende håndværker er det vigtigt for mig, at jeg kan parkere min bil nær mit hjem hver dag. Og hvis jeg skal være sikker, skal jeg betale 1250 kroner om måneden for en parkeringsplads. Desværre er det blevet besværligt at parkere i Vejle og det mærker jeg meget, også når jeg kører rundt til kunder, siger Frederik Halkjær.
Udover parkering er Frederik Halkjærs mærkesager, at solceller i højere grad skal væk fra markerne og op på taget af kommunale bygninger. Åbningstiderne i kommunens daginstitutioner bør også udvides, så håndværkere har mulighed for at aflevere deres børn på vej til arbejde.
Frederik Halkjær er netop gået på ferie fra sit job hos Kemp & Lauritzen, men den står ikke på afslapning. Nu er hele døgnet dedikeret til valgkamp, inden han har en enkelt fridag den 19. november, dagen efter valget.
Han er nummer ni på Socialdemokratiets valgliste og skulle han blive valgt ind, planlægger han at blive ved at arbejde på fuld tid.
- Det er vigtigt for mig at bevare min forbindelse til arbejdsmarkedet og erhvervslivet, for det ændrer sig hele tiden. Og så vil jeg gerne vise andre unge, at man kan arbejde som faglært og få indflydelse på politik. Der er mange muligheder og jeg er blevet taget godt imod, når jeg har søgt indflydelse - både på arbejdspladsen og i politik, siger Frederik Halkjær.
Hos Kemp & Lauritzen mener hans chef, at Frederik Halkjær er et vigtigt forbillede for arbejdspladsen andre, unge medarbejdere.
- Jeg tror, at flere af de unge kigger på Frederik og tænker: ”Der er gang i ham.” Og så tror jeg, at han er med til at præge de unge som mentor. Og det er vigtigt, for vi skal have en masse, unge engagerede faglærte, hvis vi skal få flere til at vælge faget i fremtiden, siger Ulrik Jensen.