“Kvinder hører til i elektrikerfaget” – Ida vil inspirere unge kvinder til DM i Skills
Publiceret:18. mar. 2026
Skrevet af:Mimi Munch-Jensen
20-årige Ida Jacobsen stiller op til DM i Skills 2026. Hun håber at sætte spot på mulighederne i elektrikerfaget – og vise, at det er et fag for alle, der kan og vil.
Når man taler med Ida Jacobsen, fornemmer man hurtigt både faglig stolthed og nysgerrighed. Hun går på elektrikeruddannelsen på EUC Nord, er lærling hos medlemsvirksomheden Erik Lytzen A/S i Hjørring og en del af el-branchens ambassadørkorps.
Til april stiller hun op på hjemmebane til DM i Skills 2026, hvor hun skal repræsentere Region Nordjylland ved Danmarksmesterskabet for unge faglærte.
Ida Jacobsens vej ind i elektrikerfaget startede på gymnasiet, hvor det efter halvandet år stod klart, at bøger og teori ikke var den rette vej for hende. Hun havde brug for noget mere praktisk, hvor hendes store interesse for matematik og fysik kunne kombineres med teknik, problemløsning og konkrete resultater.
– Jeg kunne mærke, at det ikke var det rigtige for mig at sidde med hovedet i bøgerne hele tiden. Jeg havde brug for noget mere praktisk, siger Ida Jacobsen.
Tog springet og fandt sin plads
Hun tog derfor springet og startede på elektrikeruddannelsen. Et valg, hun på ingen måde har fortrudt.
– Jeg har fundet min plads og det fag, jeg virkelig brænder for. Jeg er især virkelig fascineret af KNX, styringssystemer og programmering, siger Ida Jacobsen.
Hun lægger også vægt på, at arbejdet som elektriker kan gøre en konkret forskel – både for mennesker og for miljøet.
– Det er vildt spændende at arbejde med løsninger, der faktisk gør en forskel for miljøet. Jeg har været med til at sætte ladestandere op – det giver mening at gøre noget konkret, siger Ida Jacobsen.
Hun oplever, at fagets muligheder er brede og ikke låser en fast i én rolle. Ida Jacobsen kan udvikle sin faglighed inden for alt fra installationer i boliger til grønne løsninger i industrien og intelligente bygningsinstallationer.
– Det fede er, at man ikke er låst fast. Der er så mange muligheder inden for elektrikerfaget.
Fordommene passer ikke
Som kvinde i en traditionelt mandsdomineret branche håber Ida Jacobsen samtidig, at hendes deltagelse ved DM i Skills kan inspirere andre unge kvinder til at se mulighederne i elektrikerfaget. Hun vil gerne vise, at faget ikke kun er for de få. Alle, der kan og vil, hører hjemme på de tekniske erhvervsuddannelser.
– Der er stadig fordomme om kvinder inden for de tekniske erhvervsuddannelser, men de passer ikke. Vi skal vise, at vi godt kan – og at vi hører til her, slutter Ida Jacobsen.