
Med virkning fra den 15. maj 2025 er partnerskabsaftalen mellem TEKNIQ og Valified ændret til en rabataftale.
Ændringen betyder, at den hidtidige ordning, hvor TEKNIQ i to år har betalt for medlemmernes adgang til Valified, bortfalder.
I stedet giver den nye rabataftale TEKNIQ-medlemmer mulighed for frivilligt at vælge Valified til, og – i så fald – opnå en rabat på 40 procent af abonnementsprisen.
Det betyder at et Valified Pro abonnement med fuld funktionalitet og service, bl.a. telefonisk rådgivning og support, kan tegnes for kr. 2.988,- + moms årligt.
Du kan læse mere om Valifieds forskellige abonnementer, herunder priser og indhold her.
Frit valg til medlemmer
Baggrunden for ændringen i partnerskabsaftalen med Valified er udviklingen på markedet for IT-værktøjer til ESG-rapportering, hvor der kommer stadig flere kvalificerede udbydere, som tilbyder både gratis værktøjer og løsninger med forskellig funktionalitet, styrker og ulemper, samt til forskellige priser.
TEKNIQ ønsker derfor at medlemsvirksomhederne frit kan vælge den løsning, som passer bedst til den enkelte virksomheds krav og behov.
For virksomheder, der i dag drager fordel af ordningen om 2 års TEKNIQ-betalt adgang til Valified, får ændringerne i partnerskabsaftalen ingen umiddelbare konsekvenser.
Når perioden på de 2 år udløber, kan virksomhederne gøre brug af rabataftalen og fortsætte med Valified som egenbetaling til nedsat pris.
Hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om ændringerne i rabataftalen, er du velkommen til at kontakte konsulent Bjørn Hove på bho@tekniq.dk, eller 7742 4241