TEKNIQ-medarbejderne er på seminar i dag for at blive endnu bedre til at yde dig rådgivning. Derfor er der i dag begrænset telefonisk rådgivning – vi glæder os til at hjælpe dig mandag.
Undgå bøder – få gratis hjælp til arbejdsmiljøet
Publiceret:21. aug. 2025
Skrevet af:Mads Hagemann Petersen
BFA Bygge & Anlæg Konsulenttjeneste kører igen. Ordningen giver mulighed for at få en arbejdsmiljøkonsulent på besøg. Så undgår man overraskelser, når Arbejdstilsynet kigger forbi.
Hjælpen kan vedrøre en konkret udfordring, hvor man sammen med konsulenten finder frem til den rette løsning. Det kan fx handle om konkrete spørgsmål om asbest, tunge løft eller konflikter på arbejdspladsen. Det kan også handle om, hvordan I kommer i gang med APV eller en kemisk rikovurdering.
Det kan også være en generel gennemgang af arbejdsmiljøet på virksomheden, hvor konsulenten kommer med anbefalinger til arbejdsmiljøforbedringer.
Konsulenttjenesten er en del af Byggeriets Arbejdsmiljøbus, og konsulenterne er erfarne og med indgående kendskab til arbejdsmiljøet i branchen. Der er konsulenter i hele landet, og de kommer ud til jer. Tilbuddet er gratis.
Med udgangspunkt i virksomhedens behov gennemgår konsulenten virksomhedens behov, udfordringer og ideer. På baggrund af det bliver der udformet en handleplan, der bl.a. indeholder:
Beskrivelse af arbejdsmiljøtiltaget
Hvem der udfører det
Hvem der er ansvarlig for gennemførelse og opfølgning
Og det er ikke en engangsfornøjelse. Man har mulighed for at få besøg af konsulenten for opfølgning eller for at tage fat på nye tiltag. Samtalerne med konsulenten bliver mellem virksomheden og konsulenttjenesten – der er altså tale om et fortroligt rum.