Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
Vvs-lærling Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS og det danske landshold har netop afsluttet tre dages intens konkurrence mod Europas dygtigste lærlinge – og han kunne lade sig hylde med en sølvmedalje i kategorien Plumbing and Heating.
– Jeg er stolt over at ende på podiet blandt Europas bedste. Selvfølgelig går man efter guldet, men den her sølvmedalje viser, at jeg er på et højt internationalt niveau – og det er jeg meget tilfreds med, siger Andreas Fredberg Pedersen.
Unge som rollemodeller
Hos TEKNIQ er der stor glæde over sølvmedaljen, der viser, at danske lærlinge kan levere på øverste internationale niveau.
– Når en dansk lærling kan tage sølvmedalje ved EuroSkills, sender det et stærkt signal om kvaliteten i vores faglige uddannelser og hos vores virksomheder. Andreas’ præstation er ganske simpelt overdrevet flot - og i den internationale absolutte topklasse. Den slags resultater er afgørende for, at flere unge får øjnene op for mulighederne med en faglært karriere, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør hos TEKNIQ.
EuroSkills 2025 samlede 279 unge lærlinge fra hele Europa i 47 forskellige fag og kulminerede med kåring af vindere og præmieoverrækkelse lørdag aften.
Sølvmedaljen er kronen på værket efter et års hård træning. Læs mere om, hvordan Andreas' træner, Jens Dam, har forberedt ham, her.