TEKNIQ Arbejdsgiverne har være med til at udvikle AMU-kurser målrettet ufaglærte - med målet at uddanne arbejdsmænd til installationsbranchen
I takt med hastig teknologisk udvikling bliver spændet større mellem det mere lavpraktiske arbejde og arbejde, der inkluderer ny teknologi. Erhvervsuddannelserne udvikles løbende, så de kan honorere krav til kompetent faglært arbejdskraft. De faglærte kan naturligvis sagtens udføre det mere simple og lavpraktiske arbejde, men deres kompetencer er måske bedre anvendt på det mere teknologitunge arbejde, der skaber de smarte løsninger til kunden. Det efterlader en rest af lavpraktisk arbejde, som en ufaglært arbejdsmand med fordel kan udføre.
Derfor har TEKNIQ Arbejdsgiverne været med til at udvikle AMU-kurser, der er målrettet på, at virksomheden efter kurset har en kvalificeret ufaglært arbejdsmand.
De regionale arbejdsmarkedskontorer og jobcentrene har fokus på branchen, der har udviklet kursusforløb, som opkvalificerer til job i brancher med mangel på arbejdskraft. Her står jobcentrene for at rekruttere ledige, som screenes inden kurset, og udfordres på en lang række parametre, der afdækker om de har mod på det arbejdsmarked, som kurset er målrettet.
Jobcentrene gennemfører kurset for de ledige på en erhvervsskole. Samtidig med eller umiddelbart efter kurset, gennemføres en ulønnet praktik og/eller løntilskudsjob hos en interesseret virksomhed, der har fokus på fastansættelse af en arbejdsmand.
Pt. er der to forløb med fokus på at uddanne en arbejdsmand til installationsbranchen. Læs mere om forløbene og deres indhold her.
Senest opdateret 29-10-2020
Få uddannet en arbejdsmand
TEKNIQ Arbejdsgiverne er en organisation med klart fokus på teknik-og installationsbranchen samt industri. Som medlem får du en lang række fordele, der er tilpasset netop dine behov.
Vi har nu sendt kodeordet til den e-mailadresse, der er registreret på det indtastede medlemsnummer.
Med venlig hilsen
TEKNIQ Arbejdsgiverne
Tak for din interesse. Vi kontakter dig snart for at fortælle dig mere om, hvorfor det er en god idé for din virksomhed at være medlem af TEKNIQ – den eneste arbejdsgiverorganisation med 100 procent fokus på el- og installationsbranchen.