Elinstallatørvirksomheden E Electric er blevet andelshaver i TS-gruppen og tilføjer samtidig netværket tung industrikompetence.
E Electric i Esbjerg leverer el-tekniske løsninger til danske og udenlandske kunder, og opgaverne spænder fra klassiske installationer til avancerede motor- og generatorløsninger indenfor industri, marine, vind og offshore.
For E Electric er indtrædelsen i TS-Gruppen et strategisk skridt mod øget samarbejde og adgang til et stærkt fagligt netværk.
- Vi bliver en del af et fællesskab, hvor vi både kan bidrage med vores specialkompetencer og samtidig styrke vores egen forretning gennem samarbejde på tværs, siger Søren Frandsen, CEO og medejer i E Electric.
Med indtrædelsen i TS-gruppen bliver E Electric en del det landsdækkende teknik- og installatørnetværk med 40 andre virksomheder og over 1050 medarbejdere.
E Eletric ledes af CEO og medejer Søren Frandsen og medejer Lasse Dehlendorff og har 23 ansatte