Finn L. & Davidsen, FLD, har gennemført et planlagt skifte i direktionen. Jesper Holmgreen Hansen, der hidtil har været CFO & COO, overtager rollen som CEO og får det samlede ansvar for den daglige drift og udviklingen af organisationen på tværs af forretningsområder.
Lasse Houengaard træder samtidig ud af den daglige drift og fortsætter som arbejdende bestyrelsesformand. Her skal han især arbejde med strategisk udvikling, partnerskaber og opkøb af installationsvirksomheder. Han vil også være synlig i organisationen i forbindelse med udviklingsinitiativer og integrationen af nye virksomheder.
- Vi har bygget en stærk platform. Nu handler det om klar ledelse og hurtig eksekvering. Derfor træder jeg ud af den daglige drift og fokuserer på strategi og opkøb sammen med bestyrelsen, siger Lasse Houengaard.
FLD løser opgaver fra løbende service til mindre og større renoveringsprojekter inden for VVS- og el-arbejder samt tekniske installationer som varmecentraler, fjernvarme og CTS.
Virksomheden har desuden aftaler og tæt samarbejde med forsikringsselskaber om udbedring af forsikringsskader inden for blandt andet VVS, tømrer- og murerarbejde.
- Mit fokus er, at vores kunder oplever FLD som en tæt samarbejdspartner, der tager ansvar for de tekniske løsninger – fra den løbende service til de større renoveringsopgaver. Samtidig skal vi løfte kompetencerne i hele organisationen, så vi fastholder et højt fagligt niveau og er klar til de opgaver, der venter i fremtiden, siger Jesper Holmgreen Hansen.