TEKNIQ holder lukket mellem jul og nytår. Ved akut overenskomsthjælp kan Jura kontaktes - vi åbner igen 2. januar. Læs mere her
Lockout/Tagout – sikring mod genindkobling
Publiceret:18. nov. 2024
Skrevet af:Jesper Sandberg
Video: Sikring mod genindkobling er et væsentligt sikkerhedselement i arbejdet på spændingsløse anlæg. Hos ABB benyttes Lockout/Tagout-bokse for at øge sikkerheden, når flere personer arbejder på samme opgave.
Med flere personer arbejdende på det samme anlæg kan udfordringen være, at der ikke er fysisk plads til, at alle kan sætte deres hængelås på den bryder, der sikrer, at anlægget forbliver spændingsløst under hele arbejdet.
For at undgå dette problem anvender ABB en såkaldt Lockout/Tagout-boks, som sikrer, at der ikke kan kobles med bryderen, før alle er færdige med deres arbejde.