04. november 2021 Virksomhederne har fået smag for støttepulje Kurven er knækket, og de danske virksomheder har igen fået lyst til at søge tilskud via Erhvervspuljen. Det viser de seneste tal fra Energistyrelsen.
20. november 2020 MobilePay tjekkes for skatte-snyd Skattestyrelsen vil nu undersøge, om nogle virksomheder bruger private betalingsløsninger som MobilPay til erhvervsmæssige aktiviteter - og derved skjuler indtjeninger, som der skulle have været betalt moms og skat af.
21. maj 2025 Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi Danskernes økonomiske bekymringer er på sit højeste siden oliekrisen, men bag de dystre forventninger står et erhvervsliv i fuld fart og en dansk økonomi med stærke nøgletal, lyder det fra TEKNIQ.
11. oktober 2021 Udfordring: Hver fjerde ansat på vej imod pensionen Hver fjerde medarbejder hos KN Beholderfabrik er nu i 60’erne og på vej imod efterløn eller pension. Direktør Kenneth Nielsen er gået i tænkeboks for at få fastholdt så mange som muligt i en tid med mangel på faglærte.
12. februar 2019 Hvad koster det at belyse de danske statsveje med LED-armaturer? Vejdirektoratet skønner, at det vil koste omkring 320 millioner kroner at udskifte de resterende konventionelle armaturer til LED-armaturer på det danske statsvejsnet.
20. februar 2020 Intelligent LED-belysning gør sig bemærket I takt med at der er kommet større fokus på energieffektive bygninger, kan vi i dag ikke komme udenom LED-belysning og lysstyring. LED-belysning er kendt for mange fordele, men hvad sker der, når disse fordele kombineres med intelligent styring?
30. november 2023 Lærlinge skal da på akademi Lærlinge skal lære mere end et fag i læretiden. Det er holdningen hos Yding Smedie & Maskiner. Virksomheden har et akademi for sine syv lærlinge inden for tre fag. Her undervises i værdier, samarbejde og dannelse. Næste mål er at nå op på 15 lærlinge.
25. november 2024 Kan en smøg udløse en fyring? Vi har en medarbejder, som ikke overholder vores rygeforbud i arbejdstiden. Det taler kollegerne en del om. Kan vi afskedige for sådan en holdning og opførsel?
25. september 2023 Fordelene ved et helt nyt LED-armatur Der er mange fordele ved at skifte til helt nye LED-armaturer i stedet for at ombygge de eksisterende armaturer til LED eller blot skifte rørene.