15. september 2021 SIF overtager familievirksomhed SIF Gruppen har købt C.O. Olver EL-Anlæg A/S, som gennem tre generationer har været en familiedreven virksomhed.
15. september 2021 Sådan vil styrelse undgå tilskudskaos Nyt køsystem skal afhjælpe kaos i ansøgningsprocessen til Bygningspuljen, som affødte vrede og frustrationer i foråret. Den nye pulje åbner 28. september med op mod 340 friske millioner.
13. september 2021 Ny fusion skal give knap 500 virksomheder større synlighed En række lokalforeninger indenfor el, vvs og metalindustri slår sig sammen og vil blandt andet arbejde for bedre vilkår for erhvervslivet i området.
13. september 2021 Varmepumpe-salget i kæmpe stigning Det seneste år er der solgt 56 procent flere vandbårne varmepumper sammenlignet med året forinden.
13. september 2021 Gratis test af it-sikkerhedsværktøj 30 medlemmer af TEKNIQ Arbejdsgiverne får nu mulighed for gratis af teste et it-sikkerhedsværktøj, som virksomheden CyberCue står bag.
13. september 2021 Autorisationsregler forvirrer boligejerne En stor del af boligejerne har svært ved at finde ud af hvilke former for elarbejde, de selv må udføre derhjemme, viser en ny befolkningsundersøgelse. Det er problematisk, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne, som opfordrer installatørerne til at være meget opmærksomme på, hvad de tager ansvar for.
13. september 2021 Nyt energimærke får direkte link til håndværkeren De nye energimærkningsrapporter er som noget nyt koblet med link til Håndværkerlisten. Af samme grund er det en god idé at skrive sig på listen som installatør, lyder opfordringen fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
13. september 2021 Nyt kursus løser velkendte rørproblemer Et nyt onlinekursus målrettet vvs’ere gør op med utætte pressamlinger, som ellers kan give store problemer.
13. september 2021 Stor kontrol-aktion på CE-stål For første gang i fem år er der nu lavet en større udegående kontrol af byggestål. Sikkerhedsstyrelsen har i løbet af foråret og sommeren gennemført tilsyn hos mere end 11 virksomheder, der arbejder med byggestål. Fire virksomheder mere vil i efteråret blive kontrolleret for egenkontrol samt mærkning af byggestål efter CE-kravene.
13. september 2021 Farlige fejl på maskiner giver bøder eller fængsel Bøder i 50.000 kroner-klassen og risiko for fængselstraf til den adm. direktør. Det er risikoen for danske maskin-fabrikanter, efter at Sikkerhedsstyrelsen nu har strammet linjen og kontrollen af fejl på maskiner. De første bødesager er på vej i retten. Læs analysen fra TEKNIQ Arbejdsgivernes ekspert.