25. maj 2021 TEKNIQ Arbejdsgivernes fagblade lægges sammen De tre fagblade Electra, Industri & Teknik og Dansk VVS, som udgives af TEKNIQ Arbejdsgiverne, bliver lagt sammen til ét samlet magasin.
25. maj 2021 TEKNIQ Arbejdsgivernes fagblade lægges sammen De tre fagblade Electra, Industri & Teknik og Dansk VVS, som udgives af TEKNIQ Arbejdsgiverne, bliver lagt sammen til ét samlet magasin.
25. maj 2021 Færre krav til tilskudsansøgninger Energistyrelsen har nu lempet ansøgningskravene til Erhvervspuljen, hvilket især kommer de mindre projekter til gavn.
25. maj 2021 Manglende varer og høje priser æder overskuddet Skyhøje metalpriser og manglende leverancer presser i øjeblikket installatørerne gevaldigt på overskuddet. Sure kunder og risiko for dagbøder lurer i horisonten.
25. maj 2021 Brug skattekontoen – undgå negative indlånsrenter Der blev i 2020 åbnet for, at virksomheder kan have større beløb stående på deres skattekonto. Virksomheder kan derved minimere deres indlån i bankerne og undgå negative renter. Bliv klogere på de nye regler og få tre gode råd til at undgå negative renter i denne ekspert-analyse fra BDO.
25. maj 2021 Vækst-direktør træder ind i bestyrelsen Lars Vadsholt Jørgensen er nyt medlem af bestyrelsen i TEKNIQ Arbejdsgiverne. Fodbold har spillet en stor rolle både i fritiden og i arbejdslivet for nordjyden. Værdier fra sporten er også i spil på direktørkontoret på TRECO, der er midt i en voldsom vækst i omsætning og mandskab. Det nye bestyrelsesmedlem har bl.a en lang karriere bag sig i topledelsen i fodboldklubben AAB.
25. maj 2021 Fuld refusion ved forældreorlov? En af vores medarbejdere har været på forældreorlov. Han opfyldte betingelserne for at få fuld løn i henhold til overenskomsten, og det har han fået i 11 uger. Orloven blev placeret fra uge 41 til uge 52 efter barnets fødsel. Vi har ansøgt om refusion af barselsdagpenge fra Udbetaling Danmark, men blev oplyst at der ikke kunne ydes refusion efter uge 46. Kan det passe?
24. maj 2021 Færre lærlinge I årets første tre måneder er antallet af aftaler på industriområdet faldende - bortset fra aftaler for landbrugsmaskinmekanikerne.
23. maj 2021 Nyt image - nyt virksomhedsnavn Underleverandøren GS Eurolaser i Hedensted skifter navn til InMetal A/S. Navneskiftet er en del af nye ejeres omstilling og modernisering af koncept og aktiviteter i virksomheden igennem de seneste to år.