03. februar 2025 Quiz: Har du styr på asbest-kravene? Asbestreglerne er i fokus i disse år. Men har du styr på de vigtigste regler, der skal følges lige nu? Tag vores lille lyn-quiz og se, hvor du står.
17. februar 2025 OK25: Bag de lukkede døre Hvordan foregår overenskomstforhandlingerne? Hvorfor trækker de ofte ud til langt ud på natten, og hvad betyder det for TEKNIQ’s medlemsvirksomheder? Anders Fugmann, overenskomstchef i TEKNIQ, fortæller om taktik, traditioner og de små, men afgørende detaljer, der kan påvirke forløbet.
04. juni 2021 Når lærlingen hele tiden er syg Vi har en lærling, hvis uddannelsesaftale startede for halvanden måned siden. Lærlingen har endnu ikke været på skole. Det har desværre vist sig, at lærlingen ofte er syg af forskellige årsager. Lærlingen har senest oplyst os, at han er klar til at genoptage arbejdet, men han er ikke mødt på arbejde endnu som aftalt. Vi har forsøgt at få kontakt, men der bliver nu ikke længere svaret fra lærlingen. Vi ønsker ikke længere at fortsætte samarbejdet. Hvad kan vi gøre i sådan en situation?
31. maj 2021 Når lærlingen hele tiden er syg Vi har en lærling, hvis uddannelsesaftale startede for halvanden måned siden. Lærlingen har endnu ikke været på skole. Det har desværre vist sig, at lærlingen ofte er syg af forskellige årsager. Lærlingen har senest oplyst os, at han er klar til at genoptage arbejdet, men han er ikke mødt på arbejde endnu som aftalt. Vi har forsøgt at få kontakt, men der bliver nu ikke længere svaret fra lærlingen. Vi ønsker ikke længere at fortsætte samarbejdet. Hvad kan vi gøre i sådan en situation?
26. juni 2023 Husk sikkerheden, inden musikken spiller Festivalerne ruller hen over landet, og masser af feststemte mennesker samles udendørs i nærheden af en lang række effekttunge, midlertidige elektriske installationer. Når musikken spiller og fadøllen flyder, er elsikkerhed sandsynligvis ikke det første, man kommer til at tænke på. Men for at alle kan nyde festen uden bekymringer, selv når regnen falder, er det vigtigt at nogen, allerede inden festivalen begynder, har taget sig af sikkerheden. Men hvem har egentlig ansvaret for hvilke dele af installationen?
06. marts 2025 Dokumentation for svendens krænkende adfærd? En kunde føler sig krænket af vores medarbejder: Svenden var i forbindelse med vvs-arbejde ifølge kunden gået ind på et badeværelse, hvor en person fra husstanden var i brusebad. Vores medarbejder benægter alle forhold for krænkende adfærd. Hvad skal vi gøre nu?
24. marts 2025 Robotbraget 2025 i Odense Lunten er tændt, og vi begynder nedtællingen til det årlige robotfestfyrværkeri ROBOTBRAG – en begivenhed, hvor du kan opleve det nyeste nye inden for robot- og automationsløsninger, få gode råd på vores konferencespor og gå i dialog med de centrale aktører i robot-Danmark.
09. april 2025 Ny Industri- og VVS-overenskomst er gældende I dag blev overenskomstresultatet for hele Danmark stemt hjem, og TEKNIQ Arbejdsgivernes Industri- og VVS-overenskomst, som blev forhandlet sammen med Dansk Metal, 3F Industri og Blik & Rørarbejderforbundet, er derfor gældende. Det er gode nyheder for TEKNIQs medlemmer, da aftalen indeholder en række gode tiltag og rammevilkår for industrien.
08. maj 2025 Fra geopolitik til generationskløft ÅRSDAG 2025: Et program med fokus på robusthed i en kaotisk verden fik 250 til at deltage på TEKNIQs årsdag i København. Her mødte deltagerne både TEKNIQs administrerende direktør, den danske ambassadør i USA og forsvarsministeren, inden de fik fremtidsråd om rekruttering og et godt stand-up-grin.
26. maj 2025 TEKNIQ-medlemmer uddanner hver tiende lærling i Danmark Vidste du at... 10 procent af alle lærlinge i Danmark i 2024 blev uddannet i en virksomhed under TEKNIQ. Det viser den seneste årsberetning og understreger en central pointe: Medlemmerne er ikke bare en del af arbejdsmarkedet – de er med til at forme det.