24. maj 2022 Installatør nomineret til pris for sine ansættelser BE Installationer i Viborg er med i opløbet om pris for social ansvarlighed for sit målrettede arbejde med at ansætte mennesker på kanten af samfundet.
25. maj 2022 Sygdom ved feriestart Vi har tidligere oplevet, at vores svende har været syge inden ferien startede. Hvordan er det nu, at reglerne om sygdom og ferie spiller sammen? Kan en medarbejder godt starte ferien, hvis personen er sygemeldt?
25. maj 2022 Fabrikkens papkasser er genbrug fra lokale butikker RK Smede og Maskinfabrik arbejder målrettet på både blive grønnere og mere effektiv efter at have fået støtte til rådgivning på 250.000 kr. fra SMV: Grøn. En synlig miljøholdning i virksomheden er de genbrugskasser af pap, som lokale forretninger leverer til maskinfabrikken forsendelser.
25. maj 2022 Søg de grønne puljer Virksomheder i SMV-størrelser har i stor stil søgt midlerne i SMV: Grøn puljen. Der forventes en allersidste mulighed for at søge i august. TEKNIQ Arbejdsgiverne anbefaler medlemmer at gå via de lokale erhvervshuse med projekter inden for grøn omstilling.
25. maj 2022 Få styr på svejsning og kemi før tilsyn Ny digital kemisk risikovurdering udviklet af Arbejdstilsynet skal hjælpe virksomheder til bedre arbejdsmiljø og bedre styr på reglerne før evt. tilsyn fra myndighederne. Værktøjet er udviklet specielt til virksomheder med ansatte, der svejser eller skærer i metal.
25. maj 2022 Nye regler for godskørsel Fremover vil færre varevogne blive omfattet af kravet om tilladelse til godskørsel, da vægtgrænsen bliver ændret.
25. maj 2022 Bravida på opkøbstur Bravida har overtaget HP El-service og KT Elektric A/S med en omsætning på henholdsvis 20 millioner kroner og 268 millioner kroner sidste år.
30. maj 2022 Husted stopper i KP Components KP Components Koncernen skal have ny CEO. Søren Husted har efter 7 år som CEO i KP Components meddelt bestyrelsen, at han ønsker at træde tilbage efter aflæggelse af årsregnskabet for 2022.
03. juni 2022 Korrekt belysning på festivaler Hvad er kravene til belysningsarmaturer, som er placeret inden for rækkevidde på festivaler? Og må man ombygge armaturet? Steen Søgaard fra Sikkerhedsstyrelsen gennemgår reglerne.
30. maj 2022 Virksomheder i kø for at skifte fra gas til el Den 31. maj åbner Erhvervspuljen igen, og de stigende priser på energi har skabt øget interesse for støtteordningen. Ved den seneste puljeåbning søgte næsten fire gange så mange virksomheder tilskud til at konvertere fra naturgas til el.