15. juni 2022 Få overblik over tilskudsguldet Der er mange tilskud i spil, når kunderne vil af med Putins gas. Det kan derfor godt betale sig for installatørerne at få det samlede overblik.
16. juni 2022 Vind-direktør i front for Grøn Industri Den nye sektion i TEKNIQ Arbejdsgiverne er nu etableret med en bred bestyrelse med virksomheder fra både industrien og installation. Formand er adm. direktør Niels Brix fra Valmont SM – storleverandør til vindindustrien.
16. juni 2022 Virksomheder deler lærlinge for at blive mere attraktive Det er svært at finde faglærte, og det ændrer sig kun, hvis virksomhederne også selv gør en indsats. Det mener metalvirksomheden Treco A/S og teknikspecialisten Nordelektro. De deles under uddannelsen om en automatiktekniker-lærling for at tilbyde en mere alsidig uddannelse.
16. juni 2022 Få konkurser i installationsbranchen – men svagt stigende tendens Installationsbranchen har i øjeblikket forholdsvis få konkurser sammenlignet med andre brancher, viser tallene. Stigende materialepriser og bundne kontrakter lurer dog i baggrunden, hvilket kræver skarpt fokus på forretningen, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
16. juni 2022 Få konkurser men prisudviklingen presser metalindustrien Antallet af konkurser blandt metalvirksomhederne ligger lavt, men de stigende råvarepriser presser virksomhederne. Derfor er der behov for at indrette sig på det ”nye normal”, som ikke umiddelbart ser ud til at ændre sig, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
16. juni 2022 TEKNIQ Arbejdsgiverne: Teknologi skal sikre bedre velfærd Kommunerne bør investere i velfærdsteknologi for at frigøre flere varme hænder til ældreplejen, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
16. juni 2022 Elbilerne drøner fra ladestanderne Antallet af ladestandere kan slet ikke følge med salget af el- og hybridbiler. Samtidig er de offentlige ladestandere skævt fordelt geografisk. Derfor er der behov for handling her og nu for at vende udviklingen, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
16. juni 2022 Bravida vokser 60 procent på fem år Bravida nærmer sig 3000 medarbejdere med seneste opkøb og er dermed vokset over 60 procent på fem år.
16. juni 2022 Ny politisk aftale fremmer vindmøller og solceller En bred politisk aftale om at gennemføre en række ændringer i planloven skal bane vejen for udbygning med vindmøller og solceller.
17. juni 2022 Pas på firmabiler på gule plader Det er en udbredt misforståelse, at det ikke udløser firmabilbeskatning, når firmabiler på gule plader tages med hjem - altså anvendes til kørsel mellem hjem og arbejde. Hammeren falder meget ofte, når der er tale om personbiler. Og ekstraregningen er stor, viser analyse fra BDO.