14. oktober 2022 Solcelleanlæg myldrer frem Der er i år tilsluttet 21 procent flere solcelleanlæg frem til oktober sammenlignet med hele sidste år, viser tal fra Energistyrelsen.
18. juli 2024 Podcast: Sommeranbefaling fra Wexøe Med tre timers daglig kørsel er podcasts en uvurderlig kilde til indsigt, perspektiv og underholdning for Mogens Brusgaard, Wexøe Holding A/S, der herunder personligt anbefaler to podcasts.
27. januar 2025 Skat på mange typer jubilæumsgaver Jubilerende medarbejdere belønnes ofte med en gave – og nogle gange også et gratiale i form af et kontant beløb fra deres arbejdsgiver. Typisk fra 10 års ansættelse og derefter hvert femte år. Skattereglerne for den slags er komplicerede.
30. maj 2023 Sommerhuskommuner halter bagefter på ladestandere Markedet for elbiler og ladestandere boomer i øjeblikket, men ude i sommerlandet er der stadig plads til forbedring. Det viser nye tal over antallet af ladepunkter i de store sommerhuskommuner.
01. april 2025 33-årig skaber vækstvirksomhed på fire år Med rent B2B-koncept målrettet industrien har den 33-årige industri-elektriker Rasmus Daugaard på fire år skabt virksomheden DA-TEK med 30 ansatte. Og planen er fortsat vækst for at styrke organisationen og modstandskraften.
23. oktober 2025 Erfaren el-installatør vil hæve barren for vikarløsninger Efter mere end et årti i elbranchen har Mikkel Jespersen valgt at starte sit eget vikarbureau. Med Nexa Project vil han sætte en ny standard for vikarløsninger til det tekniske erhvervsliv – med nærvær, ansvarlighed og faglighed som nøgleord.
16. december 2024 Ny app gør tidsregistrering lettere E-Komplet er klar med ny app, der kan hjælpe med alt fra tidsregistrering til afrapportering af opgaver. Målet er at gøre arbejdsdagen endnu nemmere og mere effektiv ude hos håndværkerne.
12. februar 2026 Kan vi opsige en medarbejder på barsel hvis stillingen skal nedlægges? Vi overvejer at nedlægge en stilling, men medarbejderen er på barsel. Kan vi opsige under barsel?
23. oktober 2025 Samtaler og sammenhold skaber stærke lærlinge Hos Kragh VVS trives deres lærlinge. Det har ikke krævet storstilede strategiske indsatser. Nej, det er et naturligt resultat af en virksomhedskultur, hvor man tjekker ind med de ansatte, hvor der er kort til ledelsen, og hvor der er konsekvenser for dem, der ikke vil den ordentlige tone.
02. november 2020 Tilskudsfest kan vise sig at blive meget kort Næste års bygningspulje med tilskud til blandt andet varmepumper kan vise sig at være en kort fornøjelse, vurderer TEKNIQ Arbejdsgiverne.