30. januar 2023 Told på en engelsk maskine? Vores virksomhed har brug for at importere en maskine fra Storbritannien. Men hvor meget skal vi betale i told efter Brexit?
06. maj 2022 Jeg glæder mig til at få et svendebrev De kommende to år vil 42-årige Emir Dzino hver anden uge skifte arbejdet som kvalitetsassistent hos TRECO ud med skolebænk og undervisning for at blive uddannet industrioperatør på erhvervsskolen Mercantec i Viborg. Den ufaglærte jyde ser frem til at blive faglært og få papir på en uddannelse.
07. november 2024 Schneider Electric Danmark anlægger ny kopisag Schneider Electric går igen i retten for at stoppe en kopi af deres produkter. Sø- og Handelsretten og Vestre Landsret har tidligere dømt til fordel for Schneider Electric og udstedt et midlertidigt forbud mod dele af SG Armaturens Install-serie. Nu går Schneider Electric efter +S-serien fra SG Armaturen.
01. december 2022 Nyt kuld svejsere klar Rybners i Esbjerg har i samarbejde med fem kommunale Jobcentre fået skabt effektivt koncept til opkvalificering af ledige til svejsere. Hold to er på vej ud i i virksomheder i Syd- og Sønderjylland. Hold tre med 17 deltagere er på vej ind på erhvervsskolen.
27. oktober 2025 Når erfaring er guld værd: Sådan fastholder virksomheder seniorerne Fleksible løsninger og åben dialog kan give erfarne medarbejdere lyst til at blive på arbejdspladsen.
15. april 2026 Asbjørn mærker verdenssituationen: - Jeg installerer flere og flere solceller i private hjem 20-årige Asbjørn Alsing mærker den store betydning af elektrikerfaget i sin hverdag som elektrikerlærling hos Selskov Elektric i Hillerød. Omstillingen fra fossil til grøn energi er ikke noget, han blot tænker over – han er med til at drive den fremad, én solcelle ad gangen.
28. august 2020 Ny efteruddannelse i bygningsautomatik I takt med at kravene om brug af bygningsautomatik stiger, bliver der brug for flere dygtige teknikere, som har kompetencerne til at programmere en bygning. En ny efteruddannelse skal dække det behov.
14. august 2025 Juniormesterlære: Har du styr på reglerne? Fra august 2025 kan virksomheder tage elever fra 8. og 9. klasse ind i juniormesterlære og give dem praktisk erfaring med arbejdslivet.
06. oktober 2025 Rasmus fandt passionen i praktik: AB Electric satser på juniormesterlærlinge Den nye juniormesterlæreordning giver folkeskoleelever chancen for at kombinere skolegang med praktisk erfaring hos AB Electric – og resultaterne mærkes både hos de unge, virksomheden og skolerne i Kolding.
26. februar 2026 Regeringen vil skære i papirarbejdet: Automatisk rapportering er på vej Regeringen vil med sin økonomiske 2035-plan nedbringe virksomhedernes administrative byrder bl.a. via næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der skal ensrette og automatisere indberetninger.