16. oktober 2023 Dele af Brøndum fortsætter Brøndum A/S har indgivet konkursbegæring, men flere sunde dele af forretningen fortsætter i nyt selskab. Den administrerende direktør stopper.
17. oktober 2023 Støtte til personer med elskader Nu er det muligt at få økonomisk hjælp, hvis man er alvorligt ramt af en elektricitetsskade.
18. oktober 2023 Kontant betaling kan koste skattefradraget Det kontantløse samfund er endnu ikke en realitet. Virksomheder køber varer og ydelser mod kontant betaling, men overser jævnligt, at skattefradrag i nogle tilfælde er betinget af, at betalingen indberettes til Skat. Det kan give et skattesmæk, vurderer BDO.
19. oktober 2023 Tag bedre imod din unge medarbejder Har I fået en ny ung kollega på arbejdspladsen for nylig? Arbejdsmiljørådet står i en ny kampagne bag fem enkle råd, der kan give unge en bedre start i jeres virksomhed. Rådene kan fastholde og give bedre trivsel.
19. oktober 2023 Makercamp: Vejen til flere faglærte Video: I denne uge har børn og unge fået muligheden for at stifte bekendtskab med de tekniske fag på den såkaldte MakerCamp. Det vakte stor begejstring hos børnene, men også hos TEKNIQ Arbejdsgivernes bestyrelsesformand Henrik Fugmann. Camp'en er nemlig en god idé, hvis vi vil have flere faglærte i fremtiden.
19. oktober 2023 Møller & Buchreitz etablerer ny VVS-afdeling Med etableringen af en ny VVS-afdeling vil Møller & Buchreitz udnytte synergieffekter.
19. oktober 2023 Grønne gevinster fra bygninger går tabt Forbrugsdata fra landets mange bygninger er for svære at få adgang til, hvilket betyder, at samfundet går glip af vigtige energibesparelser. Af samme grund kommer TEKNIQ Arbejdsgiverne, EjendomDanmark, DFM og Energiforum Danmark nu med et fælles opråb for at få løsnet grebet om forbrugsdata.
20. oktober 2023 Fortsat høj beskæftigelse i byggeriet Antallet af beskæftigede i bygge- og anlægsbranchen er på samme niveau som sidste år, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Inden for el- og vvs er beskæftigelsen steget en anelse.
20. oktober 2023 Julebelysning: Behov for SPD? De almindelige krav til overspændingsbeskyttelse gør sig gældende, når du skal udføre en ny installation for julebelysning.
22. oktober 2023 Økonomiske tilskud fra TEKNIQ Arbejdsgiverne til politiske formål En vigtig del af TEKNIQ Arbejdsgivernes opgave er at varetage medlemmernes interesser i forhold til den politiske verden. Derfor ønsker organisationen at kunne støtte fx politiske kampagner og projekter økonomisk.