28. oktober 2021 Må vi kræve narko-test af lærling? En af vores svende mener, at han så vores lærling tage stoffer i middagspausen. Han synes også, at lærlingen virker påvirket. Vi har selvfølgelig en personalepolitik om, at medarbejderne ikke må tage stoffer, og vi vil ikke risikere, at han kører påvirket rundt i vores biler. Må vi kræve en test?
02. november 2021 Kiwa tabte troværdighed, kunder og mange millioner Kiwa Inspecta - den store aktør på certificering inden for byggestål og EN1090 - er i gang med en turnaround. Direktør og størstedelen af ledergruppen er skiftet ud efter tabt akkreditering på EN1090 for to år siden med stor medieomtale. Tabte kunder skal nu hentes tilbage ved at genskabe tillid og troværdigheden.
02. november 2021 TRECO opkøber Metafix for at øge væksten Metafix, der i mere end 35 år har haft speciale i rustfrit stål og metal, har netop solgt virksomheden til TRECO i Aalestrup. Dermed afhænder nuværende ejer af Metafix Anders Krogh sit livsværk, og samtidig overtager TRECO virksomhedens 50 medarbejdere og 8.500 kvadratmeter store produktionshal i Hadsund. Metafix omsatte i seneste regnskabsår for godt 40 mio. kroner, og den fremadrettede plan er at placere virksomheden i slipstrømmen af TRECOs vækstmotor
02. november 2021 Maskinfabrik sender 113 på tur til Færøerne Der står fabriksbesøg, naturoplevelser og socialt samvær på programmet, når KSM Maskinfabrik inviterer ansatte med ægtefæller til Færøerne i Kristi Himmelfartsdagene. Direktør glæder sig over traditionen, der er med til at styrke virksomheden.
02. november 2021 Ståltanke afløses af plast De traditionelle ståltanke til drikke- og spildevand er afløst af plast-produkter i Rødbyhavn, hvor man for tiden etablerer beboelse til de 1.300, der skal bygge Femern-forbindelsen fra dansk side. Årsagerne til at vælge stål fra er klima, vedligehold, økonomi og holdbarhed, oplyser entreprenøren.
02. november 2021 Forbered virksomheden på endnu en coronavinter TEKNIQ Arbejdsgiverne opfordrer sine medlemmer til at overveje forholdsregler med udsigten til endnu en vinter, der vil være præget af pandemi og risikoen for nye eller genindførte restriktioner.
02. november 2021 Mekanikeren og de hvide kitler Hvad har en maskinfabrik med kiropraktorer og fysioterapeuter at gøre? En hel del hos virksomheden FL Automatic i Randers, hvor Michael Christensen netop i november har 25 års jubilæum som indehaver.
30. november 2019 Danseskader og blå øjne kræver handling Hvad gør man, når julefrokosten ender i et blåt øje, en brækket ankel eller sex-chikane?
28. maj 2021 Hvordan håndteres en arbejdsskade? Vi har en medarbejder, der har været ude for en arbejdsulykke. Skal vi anmelde det, og hvordan gør vi i så fald?