25. november 2024 Giv også skolebørn en grøn håndsrækning Regeringens finanslov sætter spot på skolebørns madpakker, men glemmer indeklimaets betydning for indlæringen, lyder det fra TEKNIQ.
25. november 2024 TEKNIQ: Forsyningskaos kræver grundig oprydning Kravet om ny bestyrelse i Odsherred Forsyning er billedet på et større behov for at få professionaliseret bestyrelserne i landets fjernvarmeværker, lyder det fra TEKNIQ.
25. november 2024 Mange medlemmer siger nej til rygning En tredjedel af TEKNIQs medlemsvirksomheder har indført rygeforbud, viser tal fra en medlemsundersøgelse. Det er en imponerende andel, og det kan gøre en stor forskel for medarbejdernes sundhed, lyder det fra TEKNIQ.
27. november 2024 Emilie baner vej for kvindelige lærlinge Danmarks første kvindelige Formel 1-mekaniker sætter i dag fart på rekrutteringen af kvindelige lærlinge i installationsbranchen. Én virksomhed gik fra ingen til 20 pct. kvindelige lærlinge pga. Emilie Raths tiltag. Indsatsen giver en kåring til ”Fagtalent 24” inden for ledelse.
27. november 2024 Mads blev smidt ud af skolen – nu har han eget smedefirma og drømmer stort I 5. klasse blev Mads Karrebæk smidt ud af friskolen. Han bestod hverken 9. eller 10. klasse. Men en dygtig lærer på efterskolen fik den skoletrætte til at interessere sig for smedefaget. Svendeprøven blev bestået med et 12-tal. Nu er Mads selvstændig smed og på vej med første ansættelse. Og vinder af Fagtalent 24.
28. november 2024 Gazellelisten 2024 - er du med? Er din virksomhed med på Gazelle-listen i år? Det kan du nu tjekke. Herunder bringer vi en liste med over 134 TEKNIQ-medlemmer, der har kvalificeret sig til Gazelle-prædikatet fra Børsen. Gazeller er først og fremmest virksomheder med en vækst på mindst 100 procent i nettoomsætning eller bruttoresultat over en periode på de seneste fire års regnskaber. Der er som udgangspunkt derfor tale om en fordobling af virksomhedens omsætning, hvis man kommer på Gazellelisten over danske a/s’er og aps’er. Den samlede liste over 3.011 danske Gazeller kan ses hos Børsen.
28. november 2024 Flere Gazeller i TEKNIQ Flere og flere af TEKNIQ’s medlemmer er i så kraftig vækst, at de er kommet på Børsens Gazelle-liste. Med 134 Gazeller stiger antallet næsten 11 procent i 2024. Mød to direktører med hver 4 Gazeller - og få deres virksomheds opskrift på væksten.
28. november 2024 De største fagtalenter er fundet og fejret Fagtalent 24 er nu afgjort. De otte vindere er fundet efter en festlig aften i Falkonersalen, hvor TEKNIQs medlemmer løb med halvdelen af priserne.
02. december 2024 Direktør i arbejdstøjet TEKNIQ-direktør Troels Blicher Danielsen havde sig en noget anderledes arbejdsdag, end han plejer, da han var i praktik hos installationsvirksomheden Elektrogården i praktisk arbejdstøj og sikkerhedssko.
28. november 2024 ”Lærlingemor” for 100 hyldet som Årets Talentudvikler Lærlinge hos SIF Gruppen kalder hende for ”lærlingemor”, og fra nu af kan vi alle kalde Anette Lok Pless for Årets Talentudvikler 2024. Hun modtog særprisen til Fagtalent 24 i Falkonersalen.