03. oktober 2022 Wicotec køber Jysk CTS Wicotec Kirkebjerg har opkøbt Jysk CTS, som er specialist i intelligent bygningsautomatik, for at stå endnu stærkere i forhold til den grønne omstilling.
03. oktober 2022 Uddannelsesaftale forlænget et år Den nuværende aftale for videre- og efteruddannelse bliver forlænget med et år. Til den tid er der til gengæld også behov for at få moderniseret VEU-systemet, så det matcher kravene til den grønne og digitale omstilling af samfundet, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
03. oktober 2022 Må vi tage en snak med syg medarbejder? En af vores medarbejdere har sygemeldt sig. Da han normalt er meget stabil, og var frisk dagen før, gik vi ud fra, at der blot var tale om nogle få dages sygdom. Nu er der dog gået 14 dage, og vi har intet hørt. Da vi samtidig har travlt, vil vi gerne tale med ham og høre, om han snart kommer tilbage. Vi er dog kommet i tvivl, om vi egentlig må kontakte ham under hans sygeperiode?
03. oktober 2022 Kommuner søger hjælp til at spare energi Temperaturerne skal ned på 19 grader i langt de fleste offentlige bygninger for at spare på energien. ELCON har blandt andet mærket en stigende interesse fra kommuner, der søger hjælp til den øvelse.
03. oktober 2022 Rekordmange vil have fingre i tilskudspulje Energistyrelsen har fået 449 ansøgninger om tilskud til energirenoveringer i virksomheder, hvilket er det højeste nogensinde i puljens levetid.
03. oktober 2022 2030-planer kræver skarpere virksomhedsfokus Regeringens 2030-plan går til grænsen, hvad angår økonomisk ansvarlighed, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne, som dog roser tiltag, der skal fjerne bureaukratiske byrder.
04. oktober 2022 Maskinfabrikken tøver med solcellerne Ålsrode Smede & Maskinfabrik har tænkt energibesparelse ind i hvert led af produktionen. Næste skridt er solceller på tagene, men direktør Brian Basse tøver og efterlyser finansielle forhold som i andre brancher. TEKNIQ Arbejdsgiverne foreslår en kommende regering at forhøje fradrag til industri, der vil producere egen energi.
05. oktober 2022 Hvis jeg var erhvervsminister Hvis installatør Claus Hybel var erhvervsminister, ville han blandt andet fjerne administrative byrder fra virksomhederne og arbejde for, at erhvervsuddannelserne bliver mere attraktive.
05. oktober 2022 Valgkamp: Hvordan bliver Danmark verdens grønneste land? Så blev der – endelig – udskrevet valg, og om knap fire uger skal vi til stemmeurnerne. TEKNIQ Arbejdsgiverne lancerer i forbindelse med valget en kampagne, som skal understøtte, at virksomhedernes vilkår og muligheder kommer højere op på dagsordenen. Hovedbudskaberne er, at politikerne skal tænke den grønne omstilling bredere end i dag, hvis Danmark skal forblive en grøn frontløber, og at der skal tages hul på en debat om, hvad vi skal leve af i fremtiden. Budskaber, som vi håber, I alle vil dele og støtte op om.
06. oktober 2022 Autorisation til asbest-arbejde på vej Installatørerne kommer til at forholde sig til en ny autorisation til asbest-arbejde som følge af en politisk beslutning. TEKNIQ Arbejdsgiverne bakker op, men efterlyser en smidig ordning, der ikke unødigt belaster virksomhederne.