Søg

Viser 5651 - 5660 of af 7004 resultater fra 'smed'
  • 04. oktober 2021

Lærlingen er syg efter tatovering. Hvem skal betale?

Vi har en lærling, som vi har været glade for, men nu er vi i den situation, at lærlingen er blevet syg. I begyndelsen ville lærlingen ikke fortælle, hvorfor han var blevet syg. Han sagde, at han skulle tatoveres, fordi han havde tabt et væddemål. I den forbindelse tatoverede han en tegning på sit lår. Lærlingen har andre tatoveringer, men de er blevet udført af en professionel. Han fortalte de første par dage, at han havde svært ved at gå, hvilket gjorde, at han ikke kunne arbejde. Senere har han fortalt, at der er gået betændelse i den selvudførte tatovering. Kan være rigtigt, at lærlingen skal have sygeløn? Vi har hørt, at man ikke skal betale sygeløn, hvis den ansatte selv har været skyld i sygdommen.
  • 23. april 2019

Forkert udfyldt uddannelsesaftale?

Vi har ansat en ny lærling for en måneds tid siden, og i den forbindelse har vi naturligvis udfyldt en uddannelsesaftale. Lærlingen proklamerer nu, at uddannelsesaftalen ikke er udfyldt korrekt og ikke overholder ansættelsesbevisloven, fordi vi ikke har anført, at VVS-overenskomsten mellem TEKNIQ og Blik- og Rørarbejderforbundet er gældende. Men vi har anført overenskomsten i uddannelsesaftalens punkt 7 under feltet ”Den kollektive overenskomst inden for uddannelsesområdet er:” Er det ikke nok?
  • 07. september 2020

Har elektrikerne krav på tillæg?

Vi har nogle elektrikere, som i nogle få perioder har fået ændret deres normale daglige arbejdstid. De møder normalt klokken 07.30 og arbejder 7,5 timer, men vi har i enkelte tilfælde bedt dem møde klokken 06.30 i stedet. Til gengæld går de en time før hjem på de tidlige dage og arbejder derfor ikke mere end 7,5 timer per dag eller 37 timer per uge. De mener nu, at de skal have 1 times overarbejdstillæg for at møde kl. 06.30. Har de krav på det?