18. december 2019 Welcon vil producere i USA Tårnproducenten Welcon i Give fortsætter sin udenlandske ekspansion - nu med planer om en fabrik i USA.
02. januar 2020 KIWA-kunder skal ny-certificeres inden 19. Januar DANAK inddrager akkreditering af KIWA 19. januar – kunderne ny-certificeres af koncernens virksomheder i Skandinavien.
17. januar 2020 Røde faner ved hovedkontoret Det er ikke så tit, at de røde faner blafrer i vinden foran TEKNIQ Arbejdsgiverne i Glostrup. Men det skete i uge 3, hvor overenskomstforhandlingerne OK20 startede. Billedet illustrerer udsigten, som mødte alle, der skulle ud og ind ad hoveddøren
17. januar 2020 Droner skal flyve reservedele til havmøller Nu skal dronerne på havet og gøre servicering af vindmøller mere effektivt og billigere.
19. januar 2020 Klejnsmed og automatiktekniker vandt DM i Skills Klejnsmed Axel Lundorff, Værum Stålindustri og automatiktekniker Jens Skallerup Jensen, Strøm Hansen, tog guldet til Skills
20. januar 2020 Cheferne er stolte Et trofæ og et håndtryk og et billede med statsministeren. Det kunne vinderne fra årets Skills-konkurrence rejse hjem og prale med i virksomheden. Og i ledelserne er der også stor stolthed over de unge talenter.
21. januar 2020 Svejsepas på mobilen Med en ny app er det slut med at lede efter svejsecertifikatet hjemme i skuffen.
21. januar 2020 Lærlingekampagne tilbage på Facebook 100.000 så kampagnevideo i første runde - nu kører en ny runde på Facebook. I januar fortsætter TEKNIQ Arbejdsgiverne og Dansk Metal deres kampagne for at få flere unge til at vælge en uddannelse indenfor metalindustrien.
23. januar 2020 EM i Skills til Danmark i 2024 Danmark får EM i Skills i 2024 i konkurrence med Holland
23. januar 2020 Stor eksportordre kom af sig selv Fasterholt Maskinfabrik har fået ordre på 160 mindre vandingsmaskiner til Honduras. Et spansk firma fandt den danske leverandør på nettet via hjemmesiden og endte med at lægge ordren i Danmark.