01. september 2019 Din lærling er din fremtid – tag en ekstra Tak til vore industri- og smedevirksomheder. Vi har igennem de seneste fem år øget antallet af lærlinge på de fire vigtigste uddannelser med over 60 procent.
01. september 2019 Fokus på industrien i uge 44 Trekantsområdet er klar med Industriens Uge i uge 44. Om 4 år vil Danmark mangle 45.000 faglærte, og det bliver en kæmpe udfordring for ikke mindst industrien.
08. november 2019 Hydra-Comp og Hydropac fusionerer To hydraulikspecialister slår sig sammen for at øge konkurrencedygtigheden og vinde yderligere markedsandele
15. november 2019 Metal-industrien er ramt på indtjeningen TEKNIQ Arbejdsgivernes industrianalyse blandt 333 medlemsvirksomheder indenfor metalindustrien viser, at indtjeningen i de fleste industrivirksomheder er blevet mere presset i løbet af 2018.
09. november 2019 Se alle regionsvindere til DM i Skills To klejnsmede og en industritekniker fra TEKNIQ Arbejdsgivernes rækker er nu klar til DM i Skills 2020.
07. november 2019 Direktør med hånden på kogepladen Efter et år som adm. direktør er Jes Linnet blev medejer af Sax Lift i Vejen sammen med en kapitalfond.
08. november 2019 Kim Pallesen medejer i Reguvent Den Skanderborgbaserede ventilationsvirksomhed, Reguvent ApS, udvider ejerkredsen efter flere gode år med massiv vækst.
08. november 2019 Færre nye lærlinge i metalindustrien Antallet af nye lærlinge er faldet i årets første otte måneder. Ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne er der brug for at få vendt udviklingen hurtigst muligt for at sikre den nødvendige strøm af faglært arbejdskraft de kommende år.
11. november 2019 Sådan sikrer vi fremtidens arbejdskraft Vi har brug for flere unge, der kan bruge både hovedet og hænderne. De fleste vælger gymnasiet fremfor erhvervsskolerne, og det rammer de virksomheder, som har brug for faglærte
10. november 2019 Welcon skal producere i Taiwan Tårnproducenten Welcon i Brande har lavet en aftale med et firma på Taiwan om at etablere produktion på øen.