25. maj 2021 Færre krav til tilskudsansøgninger Energistyrelsen har nu lempet ansøgningskravene til Erhvervspuljen, hvilket især kommer de mindre projekter til gavn.
31. maj 2021 Bæredygtigt byggeri i overhalingsbanen De senere år har der været en overvægt af større nybyggerier, der bliver kategoriseret som bæredygtige, viser data fra Byggefakta A/S.
09. oktober 2021 Universitet-robotterne åbner døren Er du interesseret i at høre om de seneste udviklinger inden for robotverdenen? Og har du måske en vild ide, som du gerne vil have forskere ind over?
07. oktober 2021 Brødrene Dahl køber Jens A Brødrene Dahl køber el-grossisten Jens A. Jacobsen, så virksomheden fremover kan servicere både vvs-installatører og el-installatører på det professionelle marked.
21. februar 2022 To talenter får 15.000 kroner Som noget nyt uddeler Unidrain priser til både en vvs-lærling og en murer-lærling, der har udvist særlige evner for at gøre en forskel inden for deres fag.
03. marts 2022 Solar køber stor belysningsvirksomhed Solar har overtaget 100 procent af aktierne i belysningsvirksomheden Højager Belysning
06. april 2022 Nye tilslutningsbestemmelser kan give ekstraregning En kollega har gjort mig opmærksom på, at stikledningens kabeltværsnit, og især stiksikringen, ikke alene udgør ligningen for en boligs leveringsomfang fra det kollektive elnet. Er det korrekt?
06. maj 2022 Wicotec vinder udbud på 550 mio. kr. Wicotec Kirkebjerg skal stå for teknikentreprisen på det nye Mary Elisabeths Hospital i København.
18. juli 2022 Lever kundens armatur op til kravene? Jeg oplever af og til, at kunderne selv har købt et brusearmatur eller en vandhane, som har et svensk eller tysk certifikat. Er det dokumentation for, at produktet lever op til de danske regler?
12. august 2022 Finn L. & Davidsen overtager Engelgaar Teknik-aktiviteter Efter Engelgaar Tekniks konkurs overtager Finn L. & Davidsen de sunde aktiviteter i virksomheden.