22. februar 2023 Hvordan varsler vi ferien korrekt? Vi har planlagt at holde ferielukket i virksomheden i de tre dage før påsken og i uge 28-29 i sommerferien. Kan vi bede vores medarbejdere holde ferie i de perioder?
23. februar 2023 Bøde på 220.000 for fald-ulykker udløser frustrationer HSM Industri gik i byretten for at få nedbragt bøder for 220.000 kr fra Arbejdstilsynet efter to faldulykker. De to ramte medarbejdere var begge teamledere med ansvar for sikkerhed, men benyttede alligevel korte og forkerte stiger. Medarbejderne slap uden bøder – retten fastholdt bøden til Grenaa-virksomheden.
23. februar 2023 Hvorfor tager medarbejdere ikke ansvar for deres egen sikkerhed…. Dovenskab eller misforstået hensyn til arbejdsgiveren? TEKNIQ Arbejdsgiverne får igen og igen frustrerede henvendelser om arbejdsulykker, der kunne være undgået – hvis medarbejderne havde benyttet det udstyr og de muligheder for at arbejde sikkert, som virksomheden stiller til rådighed. Få tre gode råd fra TEKNIQ Arbejdsgivernes ekspert.
23. februar 2023 Interessen for fjernvarmekurser eksploderer Over 100 ledige fra hovedstadsområdet deltog i intromøde om at blive fjernvarmesvejser. Der er hårdt brug for netop den type arbejdskraft for at nå i mål med udrulningen af fjernvarmenettet i løbet af de kommende år.
23. februar 2023 Norsk pension til danske udsendte? Skal vi oprette en OTP (obligatorisk tjenestepensjon) til vores danske ansatte, som arbejder i Norge? Vores virksomhed har i mange år sendt folk til Norge for at arbejde. Vi afregner løn efter norsk overenskomst, og vi afregner norsk skat. Medarbejderne har altid været på dansk pension i overensstemmelse med overenskomsten. Nu har vi modtaget et brev, fra Norske Skatteeestaten, hvor de skriver at vi skal oprette en OTP til vores medarbejdere. Skal vi det?
24. februar 2023 Kunder får ny håndsrækning til energirenovering Erhvervsdrivende får mulighed for at søge penge til energirenovering via ny aftale om inflationshjælp.
27. februar 2023 Kan vi bortvise langfingret medarbejder? Vi er blevet opmærksomme på, at vores udgifter til toiletpapir og rengøringsartikler er mere end fordoblet det seneste år. Samtidig har vi ved flere lejligheder konstateret, at der stikker toiletruller og rengøringsmidler op af vores bogholders taske. Vi vurderer, at hun er årsag til stigningen. Kan vi bortvise hende?
27. februar 2023 Nykøbing El-Service bliver en del af Jysk Elteknik Jysk Elteknik A/S har opkøbt Nykøbing El-Service. Virksomhedens 22 medarbejdere fortsætter i Jysk Elteknik, som nu tæller 112 ansatte.
27. februar 2023 Industrien får lov til at genbruge luft Arbejdstilsynet vil fra sommer tillade industrivirksomheder at genbruge renset udsugningsluft i arbejdsrum og andre lokaler. Det skal spare energi til opvarmning og dermed CO2. Recirkulation bliver en mulighed – ikke en pligt for virksomhederne.
27. februar 2023 VIDEO: Nacelle-montage uden kran Etablering af de kommende gigant-møller i den grønne omstilling har store omkostninger til specialkraner. Det engelske selskab SenseWind tester netop nu en tårnkonstruktion, som kan hejse nacelle med vinger på plads via en skinne - uden specialkraner. Tårnene skal bygges hos SM Industries - tidligere Valmont. Se video.