02. juni 2025 KVIQ er opgraderet: Ny standard for medlemsservice Som medlem af TEKNIQ kan man nu byde velkommen til KVIQ 2.0. Den nye forbedrede udgave af TEKNIQs chatbot tilbyder banebrydende medlemsservice.
12. juni 2025 Risiko for skattesmæk for brug af udenlandsk arbejdskraft Danske virksomheder, der bruger udenlandske underleverandører til levering af arbejdskraft, risikerer at få en skatteregning på halsen, hvis ikke virksomheden sætter sig ordentligt ind i reglerne.
02. juni 2025 Plejehjem vender sig mod det tekniske erhvervsliv for at sikre sig mod strømnedbrud Flere og flere virksomheder vil sikre sig selv mod langvarige strømnedbrud og nu får TEKNIQ-medlemmer også henvendelser fra for eksempel plejehjem, skriver Jyllands-Posten.
02. juni 2025 FLD udvider: Opkøber Søren’s Blikkenslagerforretning FLD har pr. 1. juni 2025 opkøbt Søren’s Blikkenslagerforretning i Slagelse som led i en indsats for at styrke virksomhedens geografiske tilstedeværelse og faglige kompetencer på Vestsjælland.
03. juni 2025 Få industrivirksomheder får glæde af ny one-stop-shop-ordning Intentionerne er gode i den nye ordning om nemmere produktionsvilkår for industrivirksomheder, som et bredt flertal i Folketinget netop har skudt i gang. Men ordningen omfatter for få virksomheder og efterlader SMV’erne, mener TEKNIQ-medlem.
16. juni 2025 Nye domme: Fyret efter melding om fertilitetsbehandling Opsigelsen af en kvinde med planer om fertilitetsbehandling var i strid med ligebehandlingsloven. Højesteret tilkender 150.000 kr. i godtgørelse til medarbejderen, som blev afskediget kort efter, at hun havde fortalt, at hun planlagde fertilitetsbehandling.
16. juni 2025 AllTech går elektrisk – på fire og tre hjul AllTech udskifter dieselbiler med el og sender nu også medarbejdere afsted på elladcykel. Løsningen gavner klimaet, gør hverdagen lettere og åbner døren for svende uden kørekort.
03. juni 2025 Har du styr på reglerne for Grundlovsdag? Hvordan er det nu lige med lønnen til medarbejderne på Grundlovsdag? Få overblikket her.
06. juni 2025 Eksporten står stadig stærkt trods told og politisk usikkerhed Andelen af dansk metal – og maskineksport til USA ligger fortsat højere end tidligere trods nedgang i april og uro om nye toldsatser. Det viser styrken i dansk eksport – men også behovet for en mere robust, langsigtet strategi, mener TEKNIQ.
10. juni 2025 Metaleksporten til USA trodser told og politisk usikkerhed Andelen af dansk metal – og maskineksport til USA ligger fortsat højere end tidligere trods nedgang i april og uro om nye toldsatser. Især metalindustrien markerer sig, og det viser styrken i dansk eksport – men også behovet for en mere robust, langsigtet strategi, mener TEKNIQ.