06. april 2020 Hjemsendelse forlænget til 30. april Forlængelse af hjemsendelsesaftalen med Dansk Metal og 3F til den 30. april
13. april 2020 100-årig: ”Vi lærlinge fik tit nogen på kassen af mester” Den 100-årige smed og fhv. smedemester Ivan Elbek er en guldgrube af erindringer fra et arbejdsliv, som først sluttede som 80-årig.
14. april 2020 Konsulent med kubik i blodet TEKNIQ Arbejdsgiverne har ansat en mand med kubik i blodet - og mere end 15 års karriere i undervisningsministeriet som chefkonsulent med ansvar for uddannelserne på metal-området.
14. april 2020 Smitte får rådgivernes telefoner til at gløde Fire erfarne medarbejdere hos TEKNIQ Arbejdsgiverne sidder hver dag klar ved telefonerne. De er sat på at rådgive medlemsvirksomhederne inden for industri efter at virus-truslen ramte erhvervslivet
16. april 2020 Lærlinge tilbage på skolerne Lærlinge, der er i gang med deres sidste år på erhvervsuddannelserne, kan færdiggøre deres uddannelse og svendeprøve trods coronakrisen. Det støtter TEKNIQ Arbejdsgiverne.
16. april 2020 Stor opbakning til overenskomster giver arbejdsro Hos TEKNIQ Arbejdsgiverne glæder man sig over, at de nye overenskomster nu er vedtaget med stort flertal.
20. april 2020 Arbejdstilsynet fokuserer på smittefare Arbejdstilsynet er tilbage og har genoptaget tilsynsopgaverne. Det betyder, at tilsynet målrettes at forebygge ulykker og smittespredning, men metalindustrien er ikke i fokus i første omgang.
20. april 2020 Ventilationsanlæg spreder ikke corona-virus Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen trækker tidligere skrivelse tilbage og ser nu ingen grund til at lukke ned for ventilationsanlæg for at forhindre virusspredning.
24. april 2020 Treco ansætter - corona giver nye opgaver Corona-smitten rammer vidt forskelligt i dansk erhvervsliv. Metalvirksomheden Treco i Ålestrup syd for Aalborg er rent faktisk ramt af travlhed - og ansætter både i produktion og funktionærer.
24. april 2020 Corona-krisen benyttes til udvikling Ordrer på kundetilpassede løfteborde er faldet markant hos virksomheden Sax Lift i Vejen. Nu satser virksomheden energien på produktudvikling, lageropbygning og digital oprustning.