10. december 2023 Installationsvirksomhed henter investering fra OK OK har valgt at investere i installationsvirksomheden GodEnergi A/S, der er ekspert i installation af ladestandere til eldrevne køretøjer.
11. december 2023 78 fag til Skills i 2024 Når Dyreskuepladsen i Roskilde lægger græs til årets begivenhed for det faglærte Danmark, DM i Skills, til april næste år, vil det være muligt at se og prøve flere fag end nogensinde før. 78 fag, heriblandt smed, elektriker og vvs-energispecialist, viser sig frem i Roskilde.
11. december 2023 Skat: Pas på med at satse på én kunde Kun at have en enkelt kunde – alternativt en enkelt stor kunde og nogle få små kunder – kan meget nemt give moms- og skattemæssige udfordringer. Det viser en sag, der for nylig blev afgjort ved Landsskatteretten. Læs gode råd fra BDO-eksperterne.
11. december 2023 Sikker installation til opladning af elcykler Antallet af elcykler og dermed opladninger er markant stigende, og desværre har vi også oplevet de første elbrande i Danmark i forbindelse med cykelopladning.
11. december 2023 30 procent flere vil være smed Unge vælger i stigende grad smedeuddannelsen til, og optaget er det seneste år steget med 31,7 procent. Udviklingen kommer i halen på en ambitiøs kampagne, der har udbredt kendskabet til faget.
11. december 2023 Virksomheder får 160 millioner tilbagebetalt Som følge af trepartsaftalen om voksen- og efteruddannelsesområdet (VEU) vil der blive tilbagebetalt 160 millioner kroner til virksomheder fra opsparede VEU-midler d. 12. december 2023.
11. december 2023 Nye krav til energirenovering af bygninger Nyt EU-direktiv stiller konkrete krav til energiforbruget i danske bygninger de kommende år. Det er et vigtigt skridt i den rigtige retning, selvom der stadig er brug for flere tiltag, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
12. december 2023 Nyt møde om spionagetrussel i industrien Forsvarsministeriets Materiel og Indkøbsstyrelse (FMI) gennemfører onsdag 24. januar 2024 et nyt informations- og dialogmøde vedr. trusler mod danske forsvarsindustrielle virksomheder. Denne gang med fokus på eksportkontrol.
13. december 2023 Nu kommer planen for solceller Ny politisk aftale medfører, at den længe ventede solcellestrategi skal være klar i begyndelsen af 2024. Der er et stort behov for at fjerne de barrierer, der i dag blokerer for udrulningen, påpeger TEKNIQ Arbejdsgiverne.
13. december 2023 TEKNIQ Arbejdsgiverne vil afskaffe generationsskifteskatten Generationsskifteskatten er ødelæggende for Danmarks familieejede virksomheder, og bør afskaffes som i vores nabolande, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.