10. oktober 2024 Flere bruger nyt akkordsystem Siden Akkord+ blev lanceret i starten af året, er antallet af virksomheder og brugere af systemet løbende steget markant.
10. oktober 2024 Grøn hue skal skaffe flere faglærte til en grøn fremtid Epx er den nye ungdomsuddannelse, der skal inspirere flere unge til en faglært uddannelse gennem mere erhvervsrettet undervisning. Men epx må ikke blive på bekostning af de unge, der allerede er afklarede og på vej imod en faglært uddannelse, lyder det fra både en lærlingeansvarlig og TEKNIQ Arbejdsgiverne.
16. oktober 2024 Mere effektiv byggeproduktion Byggeriet har i mange år halset bagefter andre industrier, når det kommer til effektivisering. Derfor er der behov for at forbedre byggeprojekters planlægning og udførelse. Værdibyg giver et bud på, hvordan man som leverandør griber det an.
17. oktober 2024 Mød Forsvaret i Randers og København Leverer din virksomhed til forsvars- og sikkerhedsindustrien - eller har I ønsker om at gøre det? Er I en af de op mod 10.000 virksomheder, der arbejder med teknologier, der både kan anvendes i civile og militære sammenhænge? Så er der spændende arrangementer i Randers og København i november.
17. oktober 2024 Eksportdag 2024 i Sorø Erhvervshus Sjælland inviterer til eksportdag i november med networking, workshops, eksport-specialister samt et afsluttende grin med de berejste danskere Jan Elhøj og Morten Kirckhoff - bedre kendt fra TV-programmet ‘Nul Stjerner.’ Gratis deltagelse.
17. oktober 2024 Kampen mod byrder betaler sig Den seneste måned har TEKNIQ Arbejdsgiverne med en stor kampagne råbt op om alt for mange administrative byrder i erhvervslivet. Om få uger præsenterer en arbejdsgruppe i Folketinget deres bud på, hvordan man fjerner byrder fra virksomhedernes skuldre.
17. oktober 2024 Farvel til registreringsbøvl for firmabiler Ny bekendtgørelse fra Skatteministeriet skrotter nu de omdiskuterede krav om registrering af firmabil-brugere. TEKNIQ Arbejdsgiverne har været med til at presse regelændringerne igennem.
21. oktober 2024 Lær at forstå din ”umulige” lærling De nye generationer af lærlinge i metalindustrien har helt andre krav og forventninger til deres læretid og arbejdsplads. Forstår man ikke sin lærling, så bliver det svært at rekruttere og fastholde. Nyt webinar om den såkaldte generation Z kan gøre dig klogere.
21. oktober 2024 Forsvaret tiltrækker de faglærte Hvis faglærte elektrikere, vvs’ere og uddannede inden for industrien vil ud at prøve kompetencerne af i andre brancher, så er Forsvaret det mest populære valg for alle grupper. Mest populært er militæret blandt elektrikerne.
21. oktober 2024 Sorte lønninger ender med store smæk Hvis en underleverandør har rod i sine regnskaber og ikke afregner moms og kildeskat efter reglerne, så kan regningen groft sagt ende hos den virksomhed, der har brugt underleverandøren. Læs mere i BDO-analyse af ny dom.