15. april 2019 Petrowsky køber op Med sit andet opkøb på et år fortsætter Petrowsky sin positionering i Horsens.
12. april 2019 Hæder til installationsvirksomheder Årets Håndværker er kåret i Cirkusbygningen i en række forskellige kategorier. Det er Anmeld Håndværker, som står bag prisen.
11. april 2019 "Afgifter skævvrider varmepumpemarkedet" Sekretariatschefen for Foreningen af Varmepumpefabrikanter i Danmark, Lars Abel, glæder sig over gode salgstal for varmepumper, men fastslår samtidig, at afgifter og tilslutningspligt til den kollektive forsyning fortsat bremser udbredelsen af pumperne.
10. april 2019 Coop skruer op for solen Coop udskifter op mod 100 olie- og gasfyr til varmepumper inden udgangen af 2020, og laver de første 30 solcelleanlæg. Målet er at reducere CO2-udslip med 5000 tons om året og være fri for fossile brændsler i alle butikker i løbet af to år.
09. april 2019 Sanistål indgår samarbejdsaftale med Milwaukee Sanistål-koncernen har netop indgået en aftale med Milwaukee. Dermed får grossistvirksomheden 700 nye produkter i sortimentet.
09. april 2019 Nyt innovationsprojekt skal give store besparelser og miljøgevinster i byggebranchen Projektet ’Det forpligtende samarbejde’ skal skabe store effektiviseringsgevinster gennem bedre samarbejde i byggeriet. Projektet er et samarbejde mellem DTU Diplom og virksomheden Bedre Byggeprocesser.
09. april 2019 Et vigtigt skridt mod større fleksibilitet I Danmark priser vi en arbejdsmarkedsmodel, hvor arbejdsgiver- og lønmodtagerorganisationer aftaler overenskomster, der har bindende virkning for medlemmer. Denne model har mange fordele. Men modellen forudsætter, at arbejdsgiver- og lønmodtagerorganisationerne tager ansvar for at sikre, at overenskomsterne følger med tiden – ellers bliver overenskomster en klods om benet på udvikling af brancher og virksomheder.
08. april 2019 ”Det er ikke gået op for mig endnu” Video: De to DM i Skills-vindere i henholdsvis el- og vvs-konkurrencen var glade og meget overraskede umiddelbart efter afgørelsen i Arena Næstved.
08. april 2019 Flere store virksomheder i installationsbranchen Antallet af installationsvirksomheder med en omsætning på over 60 millioner kroner voksede markant i 2018.
08. april 2019 Kend dit vand - før du blødgør det Flere steder i landet risikerer man at overskride grænseværdierne for natrium, når man installerer blødgøringsanlæg. Derfor bør installatørerne kende den lokale vandkvalitet, inden de installerer anlæggene og rådgiver deres kunder.
07. april 2019 Danmarks bedste elektriker- og vvs-lærlinge kåret Elektriker- og vvs-energilærlinge var blandt i alt 43 fag, der den forgangne weekend har kæmpet om det danske mesterskab for lærlinge, DM i Skills. Vinderne er bevidste om, at titlen både åbner muligheder og forpligter.
05. april 2019 Wicotec Kirkebjerg vil længere frem i værdikæden Wicotec Kirkebjergs nye direktør vil løfte indtjeningen via øget digitalisering og arbejde hårdt for, at virksomheden bliver inddraget tidligere i processen på de store byggeprojekter.
04. april 2019 Damixa leverer specialdesignede armaturer til nyt pandahus I denne uge flytter de to store, kinesiske pandaer ind i Københavns ZOO. Men ikke kun dyrearten er noget særligt. Også de nye vandhaner på toiletterne i Pandabyggeriet er specielfremstillet til netop dette sted. Danske Damixa har nemlig specialdesignet nye berøringsfrie armaturer med ZOO-logo graveret i låget.
02. april 2019 Slut med plasticposer hos Brødrene Dahl Landets største VVS-grossist fjerner alle indkøbsposer i plastik i hele butikskæden. Det er det første skridt i en omfattende grøn strategi, som Brødrene Dahl ruller ud i de kommende år.
02. april 2019 Nyt formandskab og direktion i TEKNIQ Arbejdsgiverne Henrik Fugmann er valgt som formand for bestyrelsen i den nyligt fusionerede TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation. Samtidig er Niels Jørgen Hansen udpeget som adm. direktør og Mads Graves Larsen som direktør i den nye fælles organisation.
01. april 2019 Rekordhøj omsætning for Ordrestyring.dk Ordrestyring.dk satte omsætningsrekord i 2018 med en vækst på toplinjen på 37 procent. Og på bunden klarer virksomheden sig også godt – trods massive investeringer.
29. marts 2019 Solar er nu skandinavisk eneforhandler af VMS fra AxxonSoft Solar har en stærk markedsposition på sikringsområdet – lige fra TV-overvågning over adgangskontrol til alarmer. Derfor er det også en klar styrke for Solar at have eneret på salg af Video Management Software fra AxxonSoft i Danmark, Norge, Sverige og Finland.
29. marts 2019 Enighed om supplerende akkordsystem på VVS-området Den langvarige uenighed om akkordarbejde på vvs-området er nu slut. Som supplement til de eksisterende prislister er overenskomstparterne blevet enige om at lave en forsøgsordning om et akkordsystem baseret på tid. Samtidig reguleres prislisterne på området med sammenlagt 4,3 procent frem mod overenskomstforhandlingerne i 2020.