03. september 2019 4 energirigtige anbefalinger Der er ifølge brancheorganisationen TEKNIQ Arbejdsgiverne brug for konkrete initiativer hurtigst muligt, hvis vi skal nå den ønskede CO2-reduktion på 70 procent.
02. september 2019 Bravida åbner fynsk hovedsæde i Tietgenbyen Den 4. september 2019 indvier Bravida Danmark et nyt fynsk hovedsæde i Tietgenbyen i Odense, hvor virksomheden har opført cirka 5.000 kvadratmeter moderne og energirigtige administrations- og værkstedsfaciliteter.
01. september 2019 Din lærling er din fremtid – tag en ekstra Tak til vore industri- og smedevirksomheder. Vi har igennem de seneste fem år øget antallet af lærlinge på de fire vigtigste uddannelser med over 60 procent.
01. september 2019 Fokus på industrien i uge 44 Trekantsområdet er klar med Industriens Uge i uge 44. Om 4 år vil Danmark mangle 45.000 faglærte, og det bliver en kæmpe udfordring for ikke mindst industrien.
01. september 2019 Direktøren glæder sig til at dele ud af overskuddet Med overskudsdeling vil jeg gerne give medarbejderne en grund til selv og sammen med kollegerne at blive bedre og mere effektive. Det siger direktør Torben Smidstrup, SteelXperts
30. august 2019 Intego åbner afdeling i Holstebro Intego åbner i september afdeling nummer 16 på landsplan. når Intego Holstebro i september slår dørene op for første gang.
29. august 2019 Panasonic klar med stemmestyrede varmepumper Det smarte hjem har fået endnu en spiller på banen. Denne gang er det stemmestyring af varmepumper. Dermed kan brugeren med simple kommandoer kontrollere indeklimaet i sin bolig.
26. august 2019 Skosælger lærer vvs’ere værdien af service Efter 15 år som ejer af tre dameskobutikker ved Kasper Halkjær, hvordan man får kunder til at gå fra butikken med et smil. Det har han taget med ud på byggepladserne, hvor han nu er projektleder.
26. august 2019 Høyrup & Clemmensen-direktør stopper Efter 16 år som administrerende direktør stopper Tom Lindquist den 30. november 2019 i Høyrup & Clemmensen.
26. august 2019 Ny dansk særregel på vej Sikkerhedsstyrelsen arbejder på at få godkendt en dansk særregel, der skal gøre det simpelt at lave mindre udvidelser af eksisterende installationer.