09. oktober 2021 Universitet-robotterne åbner døren Er du interesseret i at høre om de seneste udviklinger inden for robotverdenen? Og har du måske en vild ide, som du gerne vil have forskere ind over?
18. oktober 2021 Giv bøder for al CE-fusk! Der skal gives bøder og indgives en politianmeldelse i enhver situation, hvor en metalproducent laver byggestål uden at være certificeret efter EN1090. Det mener vi i TEKNIQ Arbejdsgiverne.
24. oktober 2021 Sol-energi på taget kan afskrives op til 116 procent Er det nu, din virksomhed skal supplere energiforsyningen med solceller på taget? Afskrivningsreglerne er gunstige – helt op til 116 procent i nogle tilfælde.
18. oktober 2021 Styrelsen: Bøder kan gives ved første CE-afsløring Man slipper ikke automatisk for politianmeldelse og bødekrav første gang en virksomhed bliver afsløret i at have produceret byggestål uden certificering efter EN1090. Bøder afhænger af forholdene i den enkelte sag, fastslår Sikkerhedsstyrelsen over for Industri & Teknik.
11. oktober 2021 Seniorer vil ofte gerne stoppe Hos Omme Lift i byen Sdr. Omme ved Grindsted indbyder ledelsen medarbejdere til en snak om muligheder, når pensionen eller efterlønnen nærmer sig. Men erfaringen viser, at tre ud af fire har bestemt sig og går direkte efter livet som pensionist uden tilknytning til den gamle arbejdsplads.
18. oktober 2021 TEKNIQ Arbejdsgiverne ind i valgkampen Med overskriften ”Teknologi giver bedre liv” har TEKNIQ Arbejdsgiverne kastet sig ind i kommunalvalget med en række mærkesager for at sikre et mere grønt og sundt kommunalt Danmark, samtidig med at hverdagen ude hos medlemsvirksomhederne skal gøres lettere.
18. oktober 2021 Trekløver opkøber Bovlund Et trekløver bestående af Dennis Gundelund, Rasmus Miller og Morten Thorup har opsagt deres gode faste job for at blive selvstændig med et køb af landbrugsleverandøren Bovlund ApS i Sønderjylland. Det sker i et glidende generationsskifte med sælgeren Hans Friis Hansen.
11. oktober 2021 Dansk Metal på virksomhedsbesøg Som led i en større industrikampagne vil Dansk Metal gerne besøge en række virksomheder i perioden 25. oktober til 19. november med fokus på lærlinge. Det har forbundets ledelse orienteret TEKNIQ Arbejdsgiverne om.
24. oktober 2021 Intertek suspenderet på byggestål For anden gang på to år er et internationalt akkrediteringsselskab blevet suspenderet efter en kontrol af certificeringsarbejde inden for jern- og metalvirksomheder i Danmark. Det er bekymrende og utilfredsstillende mangel på kvalitet i arbejdet med certificeringer af byggestål, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
20. oktober 2021 Intertek har fejlet. Nu retter vi op for at beholde akkrediteringen Hos Intertek lægger den nye danske direktør Anne Thyssen sig fladt ned og erkender de mangler, der har udløst en suspendering fra DANAK. Målet og håbet er, at suspenderingen er ude af verden inden årsskiftet.