16. januar 2025 Ordblindhed behøver ikke at være en udfordring TEKNIQ og Dansk El-forbund vil have mere inklusion. Hos elinstallatør Claus Dalsgaard ved man, hvad der skal til: Her ser de mennesket før medarbejderen.
16. januar 2025 Organisationer: Mere inklusion og diversitet er vejen frem Både uddannelsesinstitutioner og arbejdsmarkedets parter skal i højere grad være gearet til at rumme sårbare unge og medarbejdere med minoritetsbaggrund. Sådan lyder det fra TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier.
16. januar 2025 100.000 kr. til at gøre din virksomhed mere digital Den 27. januar 2025 kan virksomheder søge tilskud på op til 100.000 kr. til privat rådgivning om digitalisering fra en pulje under SMV:Digital.
20. januar 2025 Typiske fejl på rørsystemer med pressfittings Video: De mest anvendte rørsystemer i byggeriet er stålrørssystemer med pressfittings. Desværre er disse systemer ofte behæftet med fejl og mangler, der fører til reklamationer. Sammen med værktøjsproducenten REMS ser vi nærmere på, hvordan du kan undgå de typiske fejl.
20. januar 2025 Digitale overenskomstforhandlinger skudt i gang OK25: TEKNIQ og Dansk El-Forbund trækker som de første nu overenskomstforhandlingerne ind i den digitale tidsalder. Det skal spare mange tusinde printede papirer og give en mere overskuelig og effektiv forhandling, lyder det fra de to parter, der mener, at det er startskuddet til at revolutionere måden at forhandle overenskomst på i Danmark.
20. januar 2025 JV Ventilation kan blive Danmarksmester i digitalisering En ventilationsvirksomhed fra Roskilde er en af blot tre virksomheder, der er kommet gennem nåleøjet og nu har mulighed for at blive SMV’ernes Danmarksmester i digitalisering udnævnt af Digitaliseringsministeriet.
20. januar 2025 11 fossile gasfyr om dagen Trods politisk mål om gasfri opvarmning installeres der stadig masser af gasfyr hver dag. Regeringen bør sende meget kraftigere signaler til danskerne om at udfase den fossile varme, mener TEKNIQ og SYNERGI. De er klar med fire forslag til regeringen, der skal skubbe på den grønne omstilling af danskernes boliger.
23. januar 2025 Nye tal: Varmepumpesalget på niveau med 2018 Efter et år med historisk lave salgstal viser varmepumpemarkedet spirende tegn på bedring, men det er stadig banket tilbage til niveauet i 2018, viser nye tal fra Energistyrelsen. Der er brug for klare politiske signaler og en målrettet indsats for at få den grønne omstilling på skinner igen, lyder det fra TEKNIQ.
23. januar 2025 Prisloftet på overskudsvarme er fortid Døren er nu åbnet for billigere fjernvarme til danskerne og en bedre udnyttelse af energien – en gevinst for borgere, erhvervslivet og klimaet.
23. januar 2025 ”Lønstigninger – det kan vi ikke.” Så klar er meldingen fra Per Møller, ejer af KSM Steel. Da han i efteråret havde lønforhandlinger, blev han enig med virksomhedens tillidsrepræsentanter om, at lønnen ikke skulle stige, så de kunne undgå afskedigelser.