29. august 2022 Skal dit næste kursus være online? Industri- og installationsvirksomhederne har nu mulighed for at søge tilskud til digital efteruddannelse.
29. august 2022 Kan vi genansætte pensioneret medarbejder? Vores trofaste elektrikersvend gik på pension sidste år. Nu er han interesseret i at have nogle timer en gang i mellem. Vi forestiller os at ansætte ham nogle timer om ugen - og måske lidt mere i perioder med travlhed. Vi vil dog gerne sikre os, at vi kan lave sådan en aftale?
29. august 2022 Ufaglærte kan svejse fjernvarmerør i grøn omstilling Dybt i den danske muld ligger der 60.000 km fjernevarmerør. Dette ledningsnet skal tilføres tusinder af nye kilometer rør for at Danmark hurtigt kan udfase russisk gas og olie som opvarmning i private husholdninger og sikre en grøn omstilling. Det betyder, at de mange faglærte og professionelle i arbejdskraftstyrken til dette store grønne projekt skal suppleres med flere hænder for at sikre tempoet i omstillingen. En del af løsningen er ledige, der kan opkvalificeres og uddannes til funktioner i denne specialopgave.
29. august 2022 Gigantisk testcenter for vind åbnet På det gamle Lindø-værftområde ved Odense Fjord har LORC netop indviet verdens største testcenter til vindindustrien. Her kan der testes op til gigantiske 25 MW-møller, som selv de danske aktører endnu ikke har på tegnebrættet. Med simuleringer kan der her testes 20 års slid på bare syv måneder.
26. august 2022 Byggeorganisationer foreslår asbest-autorisation De virksomheder, som arbejder med asbest, skal fremover leve op til kravene i en autorisationsordning, lyder et forslag fra flere af organisationerne i byggeriet.
25. august 2022 Servicevogne er blevet dobbelt så dyre at køre i Dieselpriserne er nu så høje, at det kan mærkes i budgetterne hos installatørerne. Det gælder blandt andre Vejrhøj Energi & VVS, der har oplevet en fordobling i dieseludgifterne til bilflåden i år.
25. august 2022 Lærlingefest i virksomhederne Antallet af lærlinge i både el-, vvs- og industrivirksomhederne er vokset betragteligt, viser tal for 1. halvår af 2022. Det er imponerende, da lærlingeniveauet i forvejen lå højt, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
25. august 2022 Industrivirksomheder omstiller til olie Bekymring om forsyningssikkerhed giver kraftig efterspørgsel i dansk industri efter anlæg, der på kort tid kan omstille fra gas til olie eller flydende gas som energikilde. Virksomhederne vil sikre sig energi, hvis der bliver lukket for gassen fra Rusland i forlængelse af krigen i Ukraine.
25. august 2022 Innovationspris hædrer grønne koncepter og produkter Energiforum Danmark efterlyser produkter og koncepter, der bringer os tættere på målsætningen om at nedbringe CO2-udledningen med 70 procent i 2030.
25. august 2022 Blåstempling kan være gavnlig i boomende solcellemarked Solcellerne er blevet brandvarme hos kunderne i takt med elprisernes himmelflugt. TEKNIQ Arbejdsgiverne opfordrer installatørerne på markedet til at blive VE-godkendt for at få blåstemplet kompetencerne.