21. juli 2022 Her er de 22 vindere af Installatørprisen I alt 22 nyuddannede installatører er blevet hædret med TEKNIQ Arbejdsgivernes installatørpris for at have gennemført uddannelsen med udmærkelse.
21. juli 2022 Svært at risikovurdere ved svejsning Efter konsulentbesøg på 59 virksomheder har kemisk risikovurdering ved svejsning vist sig at være den hyppigste udfordring inden for arbejdsmiljø. Det står klart, efter at en konsulent fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og CO Metal sammen har besøgt de mange virksomheder for at få arbejdsmiljø mere på dagsordenen ude på virksomhederne.
20. juli 2022 EU-plan: Gasforbrug skal reduceres med 15 procent EU-Kommissionen fremlagde onsdag planen ”Save gas for a safe winter”, som lægger op til, at EU-landene skal nedbringe gasforbruget med 15 procent.
20. juli 2022 SIF Gruppen overtager signal-specialist Per 15. juli har SIF Gruppen overtaget aktiviteterne i Opeka ApS
19. juli 2022 Korrekt brug af vingedåser i lofter Kan man lovligt bibeholde en eksisterende installation med vingedåser, når man udskifter et ældre loft?
19. juli 2022 Kulturændring reducerer byggeaffald Den sjællandske el- og vvs-installatør Finn L. & Davidsen har lagt en succesfuld strategi for reduktion af blandet byggeaffald, som er en stor CO2-synder.
18. juli 2022 Cerius indfører ny behandling af stikfejl 1. juli trådte nye regler i kraft, så elinstallatørerne skal afregne med Cerius-kunder, hvis der opstår stikledningsfejl.
18. juli 2022 Lever kundens armatur op til kravene? Jeg oplever af og til, at kunderne selv har købt et brusearmatur eller en vandhane, som har et svensk eller tysk certifikat. Er det dokumentation for, at produktet lever op til de danske regler?
14. juli 2022 Sådan kan du bruge data i hverdagen Forbrugsdata er for alvor ved at komme i spil med udviklingen af Bygningshubben. Det kan også være et nyttigt værktøj for installatørerne.
14. juli 2022 Hvorfor falder de unge fra på erhvervsuddannelser? For få vælger en erhvervsuddannelse. For mange falder fra. Men hvorfor? På tværs af landet etableres der nu et nationalt forskningscenter, der skal styrke viden og skabe løsninger for erhvervsuddannelserne.