19. maj 2022 Uddannelsesaftalen for elektrikerlærlinge er nu digital Nu kan virksomhederne indgå uddannelsesaftaler med lærlinge digitalt på elektrikeruddannelsen.dk.
19. maj 2022 Stor stigning i smede- og industriteknikerlærlinge Antallet af indgåede uddannelsesaftaler på smedeuddannelsen er steget med 46,6 procent, på entreprenør- og landbrugsmekanikeruddannelsen med 13,1 procent og på industriteknikeruddannelsen med hele 84 procent.
17. maj 2022 NH Jespersen vinder Arbejdsmiljøprisen Sønderborg-installatøren NH Jespersen vinder Arbejdsmiljøprisen for sin indsats med at skåne medarbejderne for tunge løft.
16. maj 2022 Åbn fabriksdørene for skolerne Danske skoleelever skal påvirkes tidligere i deres erhvervsvalg. I Faaborg-Midtfyn Kommune kommer alle 6. klasserne på besøg i en metalvirksomhed for at opleve matematik anvendt i virkeligheden – og for at opleve smede og industriteknikere i arbejde. TEKNIQ Arbejdsgiverne anbefaler danske kommuner at tage ved lære af det fynske initiativ.
16. maj 2022 Matematik på maskinfabrikken 6. klasses elever blev overrasket over at møde robotter, avancerede maskiner og meget lidt skidt under et besøg på en maskinfabrik på Fyn. Besøgets primære skole-formål var at se matematik i brug i virkeligheden. Det langsigtede mål er rekruttering.
16. maj 2022 Mange ordrer i nyt forsvarsforlig 18 milliarder kroner ekstra til drift og indkøb i Forsvaret er en historisk mulighed for, at flere danske virksomheder kan blive leverandører på det militære område. Forsvarets Industrikontor opfordrer direkte flere danske virksomheder i SMV-størrelsen til at byde på de ordrer, der vil blive udbudt i de kommende år, når Forsvaret både skal øge sin kapacitet og placere flere ordrer på hjemmemarkedet.
16. maj 2022 Brdr. Petersen runder 100 år som søskende-firma Gillelejes velkendte havnesmedie hedder Brdr. Petersen. Men i virkeligheden burde den hedde ”Søskende Petersen.” I 3. generation er det nemlig storesøster Kirsten og lillebror Jørgen der driver den sunde virksomhed, som farfar og hans bror startede for 100 år siden.
16. maj 2022 Erhvervsskolerne er udsultede TEKNIQ Arbejdsgiverne bakker op om den kritik, en række erhvervsskoleelever har rejst af forholdene på mange erhvervsskoler. Manglende investeringer i både fysiske rammer og undervisningskompetencer gør det svært at tiltrække flere unge til uddannelserne.
16. maj 2022 TEKNIQ Arbejdsgivernes bestyrelse på plads Det årlige valg til TEKNIQ Arbejdsgivernes bestyrelse er nu afsluttet.
12. maj 2022 Tavler i smarte hjem Hvilke standarder kan man følge, når det gælder elektronik, der bruges til smart styring af installationerne?