22. oktober 2019 Hæder til John Jensen VVS-lærlinge John Jensen VVS, der ligger i Hedehusene, har netop uddannet to dygtige lærlinge, som står til at vinde flere medaljer.
21. maj 2024 Danmarks første håndværkskollegie De første beboere er rykket ind i Danmarks første håndværkskollegie i Horsens, og flere lignende kollegier er på vej. Målet er at skabe attraktive uddannelsesmiljøer, som kan inspirere flere unge til at gå en faglært vej.
15. juli 2026 Skolebænken kaldte efter 20 år i faget Mange års erfaring blev en styrke, da Arne Villadsen tog el-installatøruddannelsen på deltid og endte blandt landets dygtigste nyuddannede installatører.
08. december 2022 Nemmere at finde efteruddannelser De tekniske efteruddannelser er efterspurgte i både installationsbranchen og metalindustrien, og nu er de blevet endnu lettere at finde frem til på nyt site.
14. december 2021 Arbejdstilsynet dispenserer for regler om hjemmearbejde Regeringen opfordrede den 8. december til, at ansatte i videst muligt omfang arbejder hjemmefra frem til 7. januar. I den periode dispenserer Arbejdstilsynet for de normale regler om hjemmearbejde.
03. juni 2019 Her er installatørernes ønskeliste til en ny regering Bedre mulighed for at rekruttere kvalificeret arbejdskraft, mere gang i den grønne omstilling og mindre administrativt bøvl. Det er nogle af de ønsker, installatørerne har til en kommende regering, viser en medlemsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
24. februar 2025 Hvor meget kan du renovere et gammelt køkken – uden at ændre elinstallationen? Video: Når en gammel bolig med et originalt køkken bliver solgt til en ung familie med nye idéer, opstår der hurtigt spørgsmål om elinstallationen. For hvor meget kan du ændre, før du skal leve op til de gældende krav – og måske endda udføre en helt ny elinstallation?
11. juni 2026 Barselsrefusion flytter til DA Barsel Fra 1. juli 2026 overtager DA Barsel refusionen for nye barselsperioder. Det betyder mindre administration og automatisk udbetaling, når barselsdagpenge er søgt hos Udbetaling Danmark.
23. maj 2021 Nyt image - nyt virksomhedsnavn Underleverandøren GS Eurolaser i Hedensted skifter navn til InMetal A/S. Navneskiftet er en del af nye ejeres omstilling og modernisering af koncept og aktiviteter i virksomheden igennem de seneste to år.
16. september 2019 Boligejerne har brug for en grøn gulerod Økonomien er den altafgørende faktor, når de danske boligejere overvejer, om det er tid til at energirenovere deres boliger. Det viser helt nye tal fra Bolius. Ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne understreger det behovet for velfungerende støtteordninger, hvis regeringens CO2-ambitioner skal opfyldes.