11. december 2023 Sikker installation til opladning af elcykler Antallet af elcykler og dermed opladninger er markant stigende, og desværre har vi også oplevet de første elbrande i Danmark i forbindelse med cykelopladning.
11. december 2023 30 procent flere vil være smed Unge vælger i stigende grad smedeuddannelsen til, og optaget er det seneste år steget med 31,7 procent. Udviklingen kommer i halen på en ambitiøs kampagne, der har udbredt kendskabet til faget.
11. december 2023 Virksomheder får 160 millioner tilbagebetalt Som følge af trepartsaftalen om voksen- og efteruddannelsesområdet (VEU) vil der blive tilbagebetalt 160 millioner kroner til virksomheder fra opsparede VEU-midler d. 12. december 2023.
11. december 2023 Nye krav til energirenovering af bygninger Nyt EU-direktiv stiller konkrete krav til energiforbruget i danske bygninger de kommende år. Det er et vigtigt skridt i den rigtige retning, selvom der stadig er brug for flere tiltag, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.
12. december 2023 Nyt møde om spionagetrussel i industrien Forsvarsministeriets Materiel og Indkøbsstyrelse (FMI) gennemfører onsdag 24. januar 2024 et nyt informations- og dialogmøde vedr. trusler mod danske forsvarsindustrielle virksomheder. Denne gang med fokus på eksportkontrol.
13. december 2023 Nu kommer planen for solceller Ny politisk aftale medfører, at den længe ventede solcellestrategi skal være klar i begyndelsen af 2024. Der er et stort behov for at fjerne de barrierer, der i dag blokerer for udrulningen, påpeger TEKNIQ Arbejdsgiverne.
13. december 2023 TEKNIQ Arbejdsgiverne vil afskaffe generationsskifteskatten Generationsskifteskatten er ødelæggende for Danmarks familieejede virksomheder, og bør afskaffes som i vores nabolande, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne.
14. december 2023 Flaget er strøget - Zinkpower lukket i Odense Zinkpower-koncernen har valgt at lukke den 50 år gamle fabrik i Odense ned efter et større nedbrud. Knap 40 mand er blevet afskediget. Men i løbet af et par år satser koncernen på en total renovering og nye aktiviteter på lokationen på Fyn.
14. december 2023 Alenya vil ud at svejse fjernvarmerør 210 ledige har i løbet af 2023 været igennem et opkvalificeringsforløb for ledige rettet imod at kunne svejse fjernvarmerør i den grønne omstilling. En af dem er den 48-årige smed Alenya Grundtvig, der efter en periode som ledig har taget fire certifikater og nu er klar til fjernvarmeomstillingen.
14. december 2023 Manglende hænder koster i byggeriet Manglen på kvalificerede medarbejdere koster i byggebranchen - især på el- og vvs-området. Brancherne er topscorerne, når det kommer til stigning i arbejdsomkostninger. Det er en udvikling, der bekymrer TEKNIQ Arbejdsgiverne.