15. maj 2023 Nyt fondsunivers gør det lettere at søge om tilskud Nu bliver det nemmere at søge tilskud til efter- og videreuddannelse gennem en af de fem kompetenceudviklingsfonde, der er en del af et nyt fondsunivers.
15. maj 2023 Færre påbud, men stadig mange fejl på skolers elinstallationer Der er stadig mange fejl i elinstallationerne på landets skoler og undervisningssteder, viser en opgørelse over Sikkerhedsstyrelsens kontroller i 2022. Men antallet af alvorlige overtrædelser og påbud er næsten halveret fra 2021 til 2022.
15. maj 2023 Nye kurser med grønt aftryk Bliv klar til den grønne omstilling med nye kursusmuligheder for el-, vvs- og metalbranchen. TEKNIQ Arbejdsgiverne har samlet en række AMU-kurser og akademimoduler, der kan klæde din virksomhed på til fremtiden.
22. maj 2023 Fire gode råd om skattekort til udlændinge Selvom det er nemmere at indgå konsulentaftaler end ansættelsesaftaler, når der skal hyres udenlandsk arbejdskraft, er det – på grund af de skattemæssige risici – sjældent klogt at gøre det. Det skriver BDO-eksperten i denne analyse.
22. maj 2023 Truckarbejde kan give rygskader Vibrationer og stød fra truckens sæde kan give rygproblemer og i sidste ende arbejdsskader hos medarbejderne. Sæt farten ned og sørg for et plant gulv at køre på, lyder et par gode råd fra TEKNIQ Arbejdsgiverne. Læs også en ny vejledning fra BFA Industri.
22. maj 2023 HSM certificeret på arbejdsmiljø og miljøledelse HSM Industri med 200 medarbejdere har efter et års indsats opnået ISO certificering inden for arbejdsmiljø og miljøledelse. Forventningen er, at det bliver en udbytterig investering på flere områder. I alt er tre nye certificeringer er kommet i hus.
22. maj 2023 Der skal turbo på opsætningen af ladestandere Skal Danmark have én million elbiler på vejene i 2030, kræver det, at installationen af nye ladestandere speedes op. TEKNIQ Arbejdsgiverne har sammen med FDM og Autobranchen samlet 20 konkrete anbefalinger til, hvordan vi når det mål.
22. maj 2023 "Hans tilgang til faget er i en klasse for sig." Vvs-lærling Emil Giese har fået Unidrains Talentlegat, fordi han altid går til arbejdet med høj faglighed, en hjælpende hånd og et smil på læben.
22. maj 2023 Arbejdsmiljø: Når man ser problemet, er det lettere at stoppe det Risikovurdering er nøglen, hvis man vil mindske risikoen for, at elektrikere får skader ved arbejde med armene over skulderhøjde.
22. maj 2023 Beskyttelse af DC-stik og lyn-ladestation Lynladestationer og DC-stik skal fejlbeskyttes. For de effekttunge lynladestationer opnås dette typisk ved anvendelse af overstrømsbeskyttelsesudstyr i TN-systemer, såsom maksimalafbrydere. Men hvad med DC-ladestik? Skal de beskyttes med en DC RCD?